Terenowe Techniki Poszukiwań Osób Zaginionych

Terenowe Techniki Poszukiwań Osób Zaginionych

W dniach 24-26 lipca 2015 r. przedstawiciel naszej jednostki brał udział w szkoleniu o tematyce : „Terenowe Techniki Poszukiwań Osób Zaginionych” w Rabce Zdroju. Szkolenie organizowała „Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego Na Podhalu”. Szkolenie naszego człowieka było możliwe dzięki Grupie Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.
Wykłady prowadził: Rafał Chrustek-Starszy Instruktor ratownictwa górskiego Grupa Podhalańska GOPR
Sylwia Kaczan-Dyrektor Fundacji ITAKA
Rafał Zmarz-Grupa Podhalańska GOPR
Szkolenie odbywało się bardzo intensywnie, wykłady stacjonarne oraz praca w terenie (warunki pogodowe nie dopisywały)
Tematy omawiane to:
-przygotowanie indywidualne do poruszania sie i pracy ratowniczej w terenie (odpowiednie przygotowanie ratownika=skuteczne działania poszukiwawczo-ratownicze)
-podstawy SAR-działania lądowe
-strategie osób zaginionych
-szkolenie psychologiczne ( kontakt z rodziną osoby zaginionej, profile osób zaginionych)
-o metodzie popełnienia samobójstwa…
-o miejscu popełnienia samobójstwa..
-poszukiwania-metody terenowe
-tropienie-naturalny element poszukiwań
-tyraliera
-szybka trójka poszukiwawcza (STP)
-briefing i debriefing
Rozwinięcie tematów oraz ich omówienie stacjonarne oraz ćwiczenie w terenie trwało do późnych godzin nocnych.