MDP, DDP

Przy Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Jana Pawła II w skład której wchodzą zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

Opiekun MDP: Konrad Jewulski

Opiekun DDP: Julia Surga

Skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:

1. Aneta Wojakiewicz
31. Kamil Karwala
32. Karolina Foryś
33. Kacper Olszański

Młodzi druhowie spotykają się co najmniej 2 razy w miesiącu na remizie celem pogłębienia wiedzy pożarniczej. Podczas zbiórek poznają taktykę działań ratowniczo – gaśniczych, uczą się udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz poznają sprzęt będący na wyposażeniu Jednostki.

Ponadto „młodzieżowcy” pomagają starszym druhom przy pracach w strażnicy, podczas obstaw i organizacji różnych imprez oraz uroczystości. Z wielkim zaangażowaniem biorą także udział w zawodach sportowo – pożarniczych. .
Od kilku lat Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie, posiadając odpowiednią kadrę wychowawczą organizuje obozy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych swojej Jednostki jak i innych OSP z terenu gminy.

W programie znajduje się m.in.
– zakładanie obozu ( obóz pod namiotami z wydzieloną strefą oraz całodobowymi wartami);
– szkolenia z zakresu I pomocy, obsługi podstawowego sprzętu strażackiego;
– wycieczki krajoznawcze;
– poznawanie kultury strażackiej;
– wzajemne poznanie się oraz integracja.

Ponadto organizowane są jednodniowe wycieczki w atrakcyjne miejsca takie jak:
– kopalnia soli w Wieliczce (2009 rok)
– muzeum pożarnictwa w Mysłowicach (2009)
– Szkoła Aspirantów w Krakowie (2009)
– Komenda Miejska PSP w Tarnowie (2008, 2011)
– wyjazdy do kina (2008,2009)

OSP Zakliczyn ciągle stara się o pozyskiwanie nowych druhów MDP poprzez promocje straży w lokalnym środowisku, m.in. Akcja „Czas na Straż”, pogadanki w szkołach i przedszkolach, projekty, itp.

Obecna Drużyna to efekt współpracy naszej OSP z Szkołą Podstawową w Zakliczynie i oddziałem Wojewódzkim ZOSP RP. Trzy lata temu OSP przystąpiła do projektu „Jestem Mały Wiem Więcej”. Celem programu było przeszkolenie dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej w zakresie ochrony p.poż oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Strażacy prowadzili zajęcia zarówno w szkole jak i w remizie. Każdy uczestnik otrzymał odpowiednie ubranie koszarowe. Projekt się skończył a my nadal współpracujemy z młodzieżą. Efektem jest drużyna licząca blisko 30 dzieci. W roku bieżącym ponownie rozpoczęliśmy nabór do klasy pożarniczej. Wyniki przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Na obecną chwilę zainteresowanych jest ponad 45 dzieci. Do MDP w Zakliczynie może wstąpić każdy, pomiędzy 7 a 18 rokiem życia.

Chętnych serdecznie Zapraszamy!