Raport naczelnika – IV kwartał 2016 r.

ByOSP Zakliczyn

Raport naczelnika – IV kwartał 2016 r.

4.10.2016 – Zakliczyn – Pomoc pogotowiu ratunkowemu.

We wtorek kilka minut przed  godz. 2:00 w nocy  ratownicy z OSP Zakliczyn zostali zadysponowani do pomocy pogotowiu ratunkowemu w miejscowości Zakliczyn. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w budynku mieszkalnym na strychu zasłabł starszy mężczyzna. Utrudnienie polegało na tym, iż wejście na poddasze prowadziło przez wąski właz. Strażacy po usunięciu drewnianych schodów ewakuowali mężczyznę przy pomocy deski ortopedycznej w pozycji pionowej. Poszkodowany został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, Pogotowie Ratunkowe, Policja.

4.10.2016 – Zakliczyn – Powalone drzewo.

Do kolejnego zdarzenia doszło w tym samym dniu w miejscowości Zakliczyn w pobliżu Stacji Pogotowia Ratunkowego. Droga wojewódzka w kierunku Gromnika została zablokowana przez powalone drzewo. Strażacy przy pomocy pilarek łańcuchowych w krótkim czasie udrożnili przejazd. W czasie działań jeden pas był zamknięty, a ruch odbywał się wahadłowo. Na miejscu pracował jeden zastęp OSP Zakliczyn.

6.10.2016 – Lusławice – Fałszywy alarm.

W czwartkowy późny wieczór OSP Zakliczyn została zadysponowana do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie czujka z systemu monitorowania wykryła pożar w jednym z pomieszczeń. Na miejscu okazało się, że alarm spowodowany został przez lokatorów jednego z pokoi, którzy przypalili potrawę na kuchence. Sprawcy zdarzenia zostali pouczeni, a zastęp OSP spokojnie powrócił do bazy.

21.10.2016 – Roztoka – Pożar samochodu.

Około godziny 15:20 strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani do miejscowości Roztoka w okolice ronda. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do zapalenia się ładunku w samochodzie dostawczym. Kierowca na szczęście szybko zorientował się w zagrożeniu i zatrzymał pojazd na poboczu, wyrzucił z niego palący się ładunek  oraz ugasił gaśnicami zapalone elementy samochodu. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a także ugaszeniu materiałów znajdujących się na poboczu drogi. Nikt nie został poszkodowany. Siły i środki: OSP Zakliczyn, Policja.

5.11.2016 – Ruda Kameralna – Wypadek. 

Ok. godziny 12:20 OSP Zakliczyn została zadysponowana do miejscowości Ruda Kameralna. Doszło tam do przewrócenia samochodu i przygniecenia osoby. Na miejsce udał się zastęp GBA Mercedes Atego, który w drodze został zawrócony do bazy, gdyż osoby postronne wyciągnęły poszkodowanego z samochodu i został on przetransportowany do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

5.11.2016 – Faściszowa – Zablokowany kanał kimonowy.

Zakliczyńscy ratownicy zostali zadysponowani po raz drugi. Tym razem około godziny 23:30 zostali wezwani do nietypowego zdarzenia w miejscowości Faściszowa. Zgłaszający podał informację, że w przewodzie kominowym najprawdopodobniej znajduje się kuna. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu przystąpiono do działań w celu uwolnienia zwierzęcia. Po otwarciu drzwiczek do wyczystki kominowej okazało się, że w przewodzie kominowym znajduje się nie kuna, lecz sowa. Została ona delikatnie wyciągnięta przez naszego strażaka i wypuszczona na wolność. Na miejscu pracował jeden zastęp OSP Zakliczyn. 

18.11.2016 – Paleśnica – Wypadek. 

W piątkowy wczesny poranek w miejscowości Paleśnica doszło do niebezpiecznego wypadku. Kierujący samochodem osobowym wpadł w poślizg i dachował. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano OSP Zakliczyn, OSP Filipowice, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe i Policję. Na szczęście okazało się, że kierowca jechał sam i nie odniósł poważniejszych obrażeń. Droga w tym miejscu była częściowo zablokowana.

22.11.2016 – Zakliczyn – Wypadek. 

Do kolejnego wypadku doszło w miejscowości Zakliczyn na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Ofiar Katynia. W zdarzeniu brał udział samochód marki Fiat Bravo i samochód ciężarowy Iveco. Na szczęście i tym razem nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i samochodów oraz uprzątnięcie pozostałości po wypadku. Na miejscu: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja.

19.12.2016 – Faściszowa – Wypadek. 

W poniedziałek tuż przed godziną 15:00 OSP Zakliczyn zadysponowano do zdarzenia na granicy gminy Zakliczyn i Siemiechowa. PO dotarciu na miejsce i rozpoznaniu okazało się, że samochód osobowy jadący w stronę Zakliczyna zjechał z drogi do fosy, po czym uderzył w betonowy słup energetyczny, który złamał się i spadł na auto. W wypadku nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Prócz strażaków z Zakliczyna na miejscu pracowały: OSP Siemiechów, PSP Tarnów – Siedliska, patrol Policji, Pogotowie Ratunkowe oraz Pogotowie Energetyczne.

 

Ponadto w ostatnim kwartale 2016 roku OSP Zakliczyn wyjeżdżała trzy razy do powalonych drzew, raz do kolizji i siedem razy dowoziła wodę osobom potrzebującym.

About the author

OSP Zakliczyn administrator