„Obrona cywilna a udział wolontariuszy w neutralizowaniu skutków powodzi” – Międzynarodowa konferencja

ByOSP Zakliczyn

„Obrona cywilna a udział wolontariuszy w neutralizowaniu skutków powodzi” – Międzynarodowa konferencja

21 września 2015 r. w ramach współpracy z Samarytańską Federacją Organizacji Pozarządowych (SFOP) delegacja naszej jednostki na czele z Naczelnikiem Łukaszem Łachem wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji w hotelu Qubus w Krakowie, która odbywała się pod hasłem „Obrona cywilna a udział wolontariuszy w neutralizowaniu skutków powodzi”.. Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych (SFOP) jako członek Samaritan International (SAM.I) na spotkanie zaprosiła gości z różnych europejskich organizacji m.in. z Węgier (USB), Niemiec (ASB), Czech (ASCR), Słowacji (ASSR) oraz Włoch (ANPAS, Weisses Kreuz). Konferencję rozpoczął nasz druh Prezes Maciej Gofron będący również członkiem zarządu SFOP, który przedstawił pokrótce czynności wykonywane przez wolontariuszy podczas klęski powodziowej na podstawie działań prowadzonych przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie. Następnie w tematykę projektu wprowadziła zaproszonych gości Stephani Havekost – koordynator projektu Samaritan International (SAM.I). W trakcie konferencji swoje wykłady przeprowadzili również st. bryg. dr inż. Bogusław Kogut – Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, który zapoznał uczestników ze strukturą organizacyjną KSRG w Polsce, nadbryg. Andrzej Mróz – Małopolski Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie – przedstawiający współpracę służb Państwowej Straży Pożarnej i wolontariuszy na przykładzie powodzi w roku 2010 na terenie województwa Małopolskiego oraz Marek Rut – Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Obecny był również Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego. Kazimierz Sady oraz Prezes Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz – Mirosław Pulit.
22 września br. członkowie projektu uczestniczyli w wewnętrznej konferencji oraz warsztatach, a następnie w godzinach popołudniowych udali się do Zakliczyna (celem zapoznania się z remizą oraz sprzętem jakim dysponują zakliczyńscy strażacy), gdzie czekali na nich druhowie OSP Zakliczyn oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij tutaj.

About the author

OSP Zakliczyn administrator