IV kwartał 2015 r.

ByOSP Zakliczyn

IV kwartał 2015 r.

06.10.2015 – Wypadek. Zakliczyn

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w miejscowości Zakliczyn na skrzyżowaniu ulic Kamieniec i Ogrodowa. Kierujący pojazdem marki Audi nie ustąpił pierwszeństwa innemu kierującemu samochodem osobowym marki Opel. W wyniku zderzenia doszło do poważnych uszkodzeń obu pojazdów. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, patrol policji i zespół pogotowia ratunkowego.

10.10.2015 – Wypadek. Wróblowice.

O godzinie 9:26 SKKM w Tarnowie zadysponowało jednostkę OSP Zakliczyn do miejscowości Wróblowice. Na miejsce udał się zastęp GBA Mercedes Atego. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów osobowych na ostrym zakręcie. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdów uprzątnięciu z jezdni szkieł oraz elementów niebezpiecznych. W akcji brał udział: jeden zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz patrol policji.

23.10.2015 – Pożar. Zakliczyn

O wielkim szczęścu może mówić właściciel jednego z wielkopowierzchniowych budynków handlowych w Zakliczynie. O godzinie 6:40 jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do zadymienia na parterze budynku handlowego mieszczącego się przy rynku. Po przybyciu na miejsce rozpoznanie wykazało pogorzelisko pożaru w jednym z pomieszczeń sklepowych. Pożar ten, jak wynika z wywiadu z kierownikiem placówki, miał miejsce około godziny 3:30. Wtedy zaalarmowany patrol ochrony sprawdził budynek na wypadek włamania. Podczas patrolu nie ujawniono włamania do budynku. Pożar rozwijał się natomiast wewnątrz w odległym pomieszczeniu, którego nie można było dostrzec z zewnątrz. Szczęśliwie przez pomieszczenie, w którym paliły się już drzwi i skrzynki, przebiegały piony instalacji grzewczej wykonane z PCV. W wyniku temperatury rury uległy stopieniu, a woda znajdująca się w w układzie doprowadziła do ugaszenia pożaru. działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji, sprawdzeniu o oddymieniu budynku, który po wykonaniu czynności przekazano właścicielowi. Na miejscu działa zastępy OSP Zakliczyn, PAP Tarnów – Siedliska, patrol policji oraz pogotowie energetyczne.

5.11.2015 – Kolizja. Bieśnik.

O godzinie 15:19 jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do kolizji w miejscowości Bieśnik, na drodze wojewódzkiej nr 975 w kierunku Zakliczyna. Po dotarciu na miejsce zastępu GBA Mercedes Atego i szybkiemu rozpoznaniu zdarzenia, okazało się, iż auto osobowe marki Skoda uderzyło w tył drugiej Skody. Niezwłocznie przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Okoliczności kolizji wyjaśniał przybył na miejsce patrol policji. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP – Tarnów Siedliska, karetka pogotowia oraz patrol policji.

10.11.2015 – Pożar. Dzierżaniny.

We wtorek około godziny 4:45 SKKM w Tarnowie zadysponowało jednostkę OSP Zakliczyn do pożaru budynku gospodarczego (stodoły) w miejscowości Dzierżaniny. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że cała stodoła jest już w ogniu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych . Po ponad dwóch godzinach zastępy powróciły do remiz. Siły i środku zadysponowane do zdarzenia: OSP Zakliczyn, OSP Filipowice oraz PSP Tarnów – Siedliska.

01.12.2015 – Pożar. Zakliczyn

We wtorkowy poranek, kilkanaście minut przed godz. 8:00 jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do pożaru lodówki w budynku mieszkalnym w Zakliczynie przy ul. Różanej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, okazało się, że pożarem objęta jest lodówka, która zapaliła się najprawdopodobniej w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie podaniu prądu wody na objętą ogniem lodówkę. Użyto również gaśniczy proszkowej do ugaszenia instalacji elektrycznej oraz przewietrzono pomieszczenia. Spore zadymienie wymagało wprowadzenia roty w aparatach ODO. Po ponad godzinie zastępy wróciły do remizy. W działaniach udział brały jednostki OSP Zakliczyn (dwa zastępy), PSP Tarnów – Siedliska, patrol policji oraz pogotowie energetyczne.

04.12.2015 – Wypadek. Lusławice.

O godzinie 7:57 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do wypadku samochodowego w miejscowości Lusławice. Do akcji wyjechał zastęp GBARt Mercedes Atego. Na miejscu zastano leżący na dachu samochód osobowy marki Fiat Punto. Pomocy poszkodowanym udzielił Zespół Pogotowia Ratunkowego. Działania OSP polegały na odpowiednim zabezpieczeniu zdarzenia oraz kierowaniu ruchem. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, pogotowie ratunkowe, patrol policji.

28.12.2015 – Wypadek. Roztoka.

Do kolejnego wypadku doszło na łuku drogi w miejscowości Roztoka, gdzie przy drodze wojewódzkiej nr 975 kierowca TIR-a przewożącego 10 palet wód mineralnych wjechał do rowu. Kierowcy nic się nie stało. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu czy z pojazdu nie wycieka paliwo i inne płyny eksploatacyjne. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz patrol policji.

30.12.2015 – Wypadek. Zakliczyn.

W środowy wieczór Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do kolizji drogowej przy ul. Mickiewicza w Zakliczynie. Tam przy drodze gminnej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Samochód marki Seat uderzył w zaparkowanego na poboczu Opla, a następnie zjechał do rowu i uderzył w mostek dojazdowy do posesji. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, sprawdzeniu czy z pojazdów nie wycieka paliwo i inne płyny eksploatacyjne. Na miejscu OSP Zakliczyn oraz patrol policji.

Ponadto w IV kwartale 2015 r. strażacy z OSP Zakliczyn kontynuowali dowożenie wody do osób potrzebujących, dwa razy wyjeżdżali do innych kolizji, siedem razy di usuwania usunięcia powalonych drzew oraz sześć razy gasili inne pożary.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator