IV Kwartał 2013 r.

ByOSP Zakliczyn

IV Kwartał 2013 r.

12.10.2013 Zakliczyn – Wypadek

Do niegroźnego zdarzenia doszło w czwartkowy poranek na ul. Mickiewicza w Zakliczynie w okolicy Kościoła Parafialnego. Motocyklista jadący jednośladem od strony zakliczyńskiego rynku uderzył w kierującą rowerem kobietę jadącą od Wesołowa. W wyniku zderzenia obydwie osoby doznały niegroźnych potłuczeń. Po badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierujący motocyklem miał wynik pozytywny. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, zespół Pogotowia Ratunkowego oraz Policja.

18.10.2013 Roztoka – Wypadek

W piątkowy wieczór tuż po godz. 17:00 do Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Roztoka na skrzyżowaniu. Ze wstępnych informacji wynikało, że w zdarzeniu mogła brać duża ilość osób. Na miejsce natychmiast skierowano dwa zastępy OSP Zakliczyn i PSP Tarnów Siedliska oraz Pogotowie Ratunkowe i Patrol Policji. Po dojeździe na miejsce okazało się, że w wypadku brały udział dwa samochody w tym jeden bus. Kierujący samochodem Ford Transit jadąc od strony Zakliczyna w kierunku Jurkowa nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu samochodem marki Seat. W wyniku zderzenia drobnych potłuczeń doznali pasażerowie busa i Seata. Zadaniem strażaków było pomoc w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym, których łącznie było siedmioro oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia i organizacja ruchu na skrzyżowaniu.

23.10.2013 Zakliczyn – Pożar traw

W środę kilka minut po 13:00 zakliczyńscy strażacy zadysponowani zostali do pożaru traw w Zakliczynie przy ul. Dr. Korczyńskiego w okolicach cmentarza. Pożar został szybko opanowany przy pomocy wody z szybkiego natarcia i tłumic. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

25.10.2013 Bieśnik – Wypadek

Do kolejnego zdarzenia doszło w Bieśniku, gdzie kierująca samochodem marki Renault Kangoo w wyniku zasłabnięcia uderzyła w przydrożny mostek urywając przy tym przednie koło. Na miejsce skierowano Pogotowie Ratunkowe i zastęp OSP Zakliczyn. Poszkodowana kobieta została przetransportowana do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sam pojazd. W akcji brał udział również zastęp PSP Tarnów – Siedliska i Patrol Policji.

28.10.2013 Zakliczyn – Wypadek

Późnym wieczorem około godziny 20:00 na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i drogi prowadzącej do Centrum Handlowego PRYZMAT doszło do niegroźnej kolizji drogowej. Kierująca samochodem osobowym nie ustąpiła pierwszeństwa innemu pojazdowi. W wyniku zderzenia doszło do uszkodzenia obu pojazdów. W kolizji nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja.

20.11.2013 Lusławice – Pożar kotłowni

W miejscowości Lusławice w domu jednorodzinnym doszło do pożaru kotłowni. Pożar powstał na skutek zajęcie się materiałów łatwopalnych składowanych w okolicach pieca grzewczego. Do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów – Siedliska. Na szczęście pożar został szybko zauważony i ugaszony przez właściciela budynku. Czynności strażaków ograniczone zostały do sprawdzenia miejsca pożaru oraz pouczenia właściciela.

01.12.2013 Filipowice – Pożar pustostanu

Kolejny pożar wybuchł w nocy po godzinie 2:00 w miejscowości Filipowice. Do zdarzenia skierowano miejscową Jednostką z Filipowic, OSP Zakliczyn i PSP Tarnów Siedliska. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pali się niezamieszkały drewniany budynek, który już prawie w całości objęty był pożarem. Dużym utrudnieniem w działaniach był nieodłączny prąd elektryczny. Dopiero po interwencji Zakładu Energetycznego rozpoczęto właściwe gaszenie. Akcja pożarnicza trwała ponad cztery godziny. Niestety jeszcze w tym samym dniu w godzinach popołudniowych strażacy musieli interweniować w tym samym miejscu. Ze względu na budowę budynku /w całości z materiałów łatwopalnych/ pożar wybuchł na nowo. Po ponad dwóch godzinach pożar został dogaszony.

04.12.2013 Faściszowa – Wypadek

W środowe popołudnie kilka minut po 17:00 w okolicach skrzyżowania drogi wojewódzkiej w kierunku Gromnika i drogi prowadzącej do Centrum Pendereckiego doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych i przyczepki. Kierujący samochodem marki Renault nie zauważył jadącego przed nim innego kierującego samochodem marki VW z przyczepką. Wynikiem było uderzenie w tył przyczepki oraz jej wywrotka. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. W akcji brał udział zastęp OSP Zakliczyn i Patrol Policji.

06-09.12.2013 – Gmina Zakliczyn – Powalone drzewa

W dniach od 6 do 9 grudnia w wyniku huraganu jaki przechodził przez Polskę strażacy z Zakliczyna interweniowali przede wszystkim przy powalonych drzewach m.in. w Kończyskach, Faściszowej, Bieśniku, Lusławicach i Zdoni. Ponadto pomagali także przy zerwanym dachu w miejscowości Olszowa.

27.12.2013 Zdonia – Pożar traw

Do niecodziennego zdarzenia jak na tę pory roku doszło w miejscowości Zdonia, gdzie zakliczyńscy strażacy zostali wezwani do pożaru traw. Utrudnieniem był ciężki dojazd na miejsce zdarzenia oraz wiejący wiatr. Pomimo tego pożar został szybko ugaszony przy pomocy tłumic. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn.

W IV KW strażacy z Zakliczyna blisko 15 razy dowozili wodę osobom potrzebującym oraz 1 raz neutralizowali plamę oleju.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply