III Kwartał 2012

ByOSP Zakliczyn

III Kwartał 2012

05.07.2012 Zawada Lanckorońska – Wypadek

 W czwartek około godz. 18:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Zawada Lanckorońska. Na miejscu okazało się, że kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra jadąc w kierunku Jurkowa uderzył w jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy z naczepą marki Renault Magnum. W wyniku zderzenia uszkodzony został zbiornik paliwa w ciężarówce. Z powstałej nieszczelności wyciekło około 200 l oleju napędowego. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz neutralizacja powstałego wycieku. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

23.07.2012 Zakliczyn – Wypadek

Miejskie Stanowisko Kierowania w Tarnowie zadysponowało Jednostkę z Zakliczyna do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulic Ruchu Oporu z Jana III  Sobieskiego. Pojazd marki BMW skręcając w kierunku ronda z podporządkowanej ul. Ruchu Oporu, wymusił pierwszeństwo na poruszającym się prawidłowo ulicą Sobieskiego (od kierunku Paleśnica) Renault Kangoo. Prowadząca Renault próbowała wykonać manewr ominięcia BMW w wyniku, którego otarła się o jego prawy bok i z ogromnym impetem wpadła na pas zieleni. W wyniku tego manewru pojazd przewrócił się na bok, „kosząc” znak przejścia dla pieszych i zatrzymując na chodniku. W zdarzeniu brało udział cztery osoby. Poszkodowani odnieśli powierzchowne obrażenia kończyn górnych, jednakże ze względu, iż jedną z osób, biorących udział w zdarzeniu było dziecko postanowiono przewieźć je wraz z matką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Do działań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wspomaganie ratowników medycznych pogotowia, kierowanie ruchem drogowym oraz uprzątnięcie miejsca wypadku. W działaniach brały udział: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji oraz Pogotowie ratunkowe.

14.08.2012 Bieśnik – Plama oleju

W miejscowości Bieśnik, kilka minut po godzinie 12:00 w pojeździe jadącym w kierunku Paleśnicy nastąpiła awaria, w wyniku, której na jezdnię wypłynęła duża ilość oleju. Plama rozciągała się na odległość około 300 m. Do zdarzenia został skierowany jeden zastęp OSP Zakliczyn, który przy pomocy sorbentów pochłaniających substancje oleiste zneutralizował plamę.

14.08.2012 Faściszowa – Wypadek

Do niebezpiecznego wypadku doszło w Faściszowej na drodze w kierunku Brzozowej. Kierujący samochodem marki Ford Escort będąc pod wpływem alkoholu stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, ponieważ w wyniku wypadku doznał tylko lekkich obrażeń. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

21.08.2012 Wesołów – Pożar Quada

We wtorkowy późny wieczór, kilkanaście minut po godzinie 22:00 do remizy w Zakliczynie wpłynęło zgłoszenie, że w pobliżu sklepu na Wesołowie pali się Quad. Na miejscu ratownicy od razu przystąpili do gaszenia pożaru przy użyciu szybkiego natarcia. Niestety pojazd uległ całkowitemu spaleniu. W zdarzeniu ucierpiał właściciel Quada, który próbując gasić pojazd poparzył sobie ręce. Poszkodowany został opatrzony przez ratowników z Pogotowia ratunkowego. Przyczyna pożaru nie została wyjaśniona. W akcji uczestniczył jeden zastęp OSP Zakliczyn, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

23.08.2012 Zakliczyn – Wypadek

Do kolejnego niebezpiecznego wypadku doszło w Zakliczynie na ul. Mickiewicza, gdzie kierujący samochodem Skoda Octawia jadąc w kierunku Wesołowa stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i uderzył w przepust drogowy. Na miejsce zostały skierowane OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja i Pogotowie Ratunkowe. Po przyjeździe na miejsce ratownicy z Zakliczyna zabezpieczyli teren i przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanemu kierowcy. Zabezpieczony do transportu pacjent w poważnym stanie został przewieziony do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

09.09.2012 Paleśnica – Pożar traw

W niedzielne popołudnie strażacy z Zakliczyna zostali wezwani do pożaru traw w Paleśnicy. Na miejscu okazało się, że ktoś bezmyślnie dokonał  podpalenia w bliskiej odległości od lasu. Pożar szybko ugaszono przy pomocy szybkiego natarcia. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn oraz patrol Policji.

11.09.2012 Faściszowa – Wypadek

O godzinie 08:00 w miejscowości Faściszowa, na skrzyżowaniu drogi Wojewódzkiej 980 z drogą prowadzącą w kierunku Brzozowej doszło do wypadku drogowego. Po zadysponowaniu i dotarciu na miejsce zastęp ratowników z OSP Zakliczyn przystąpił do działania podczas, którego zabezpieczono pojazdy, samo miejsce zdarzenia oraz zorganizowano ruch wahadłowy. Do zdarzenia doszło gdy obydwa pojazdy poruszały się na kierunku Zakliczyna. Jadący z przodu pojazd marki Fiat Panda przystąpił do wykonywania skrętu w lewo w kierunku Brzozowej. W chwili wykonywania manewru został uderzony przez wyprzedającego go WV Passata. W wyniku uderzenia w pojeździe marki Fiat urwane zostało prawe przednie koło, a pojazd WV urywając misę olejową przejechał przez chodnik i zatrzymał się w rowie odwadniającym. Poszkodowany z pojazdu Fiat Panda został przewieziony przez stacjonujący w Zakliczynie Zespół Pogotowia Ratunkowego do szpitala w celu dokładniejszych badań. W trakcie czynności funkcjonariusze Policji ujawnili, iż jeden z uczestników wypadku jest czynnym w służbie Policjantem. Wymagało to wszczęcia odpowiedniej procedury i zawezwania na miejsce zdarzenia prokuratora. Po skrupulatnych oględzinach i opisie, zabezpieczono pojazdy do ekspertyzy biegłych. W zdarzeniu udział brały: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów- Siedliska, Policja i zespół Ratownictwa Medycznego.

 16.09.2012 Zakliczyn – Wypadek

 W niedzielę przed południem OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku drogowego w Zakliczynie na skrzyżowaniu w okolicach klasztoru oo. Franciszkanów, gdzie kierujący samochodem marki Volvo nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu samochodem marki Audi w kierunku Paleśnicy. W wyniku zderzenia Audi zjechało do głębokiego rowu przewracając się na lewy bok.  Na miejscu okazało się, że pasażerką w Audi jest kobieta w ciąży. Na szczęście po przebadaniu stwierdzono, że nikt nie odniósł żadnych obrażeń. W akcji uczestniczył jeden zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

24.09.2012 Zawada Lanckorońska – Wypadek 

 W miejscowości Zawada Lanckorońska tuż przed remontowanym mostem na rzece Dunajec młoda kobieta kierująca samochodem marki Peugeot, jadąc w ciągu pojazdów nie wyhamowała  uderzając przodem pojazdu w tył jadącego przed nią samochodu marki Citroen. Stało się to w wyniku nagłego hamowania pojazdu ciężarowego jadącego na czele kolumny. Zdarzenie okazało się na tyle poważne, że na miejsce zostały skierowane dwa zastępy Straży Pożarnej (OSP Zakliczyn i PSP Tarnów – Siedliska), Patrol Policji a także zespół Karetki Pogotowia, który na szczęście oprócz podstawowych czynności nie musiał interweniować.

W III kwartale br. zakliczyńscy strażacy kontynuowali (24 razy) dowóz wody dla osób potrzebujących. Ponadto wyjeżdżali 4 razy do powalonych drzew, raz do pompowania studni oraz 5 razy do gniazd szerszeni.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply