III Kwartał 2011 r.

ByOSP Zakliczyn

III Kwartał 2011 r.

06.07.2011 Kończyska – Samochód w rowie

W środowe popołudnie kilka minut po 14:00 jednostka z Zakliczyna została zadysponowana do Kończysk (koło Klasztoru Sióstr Bernardynek) gdzie samochód dostawczy zjechał do rowu. Na miejscu okazało się, że kierująca samochodem marki Mercedes na wąskiej drodze nie wyminęła się z samochodem ciężarowym w wyniku czego zjechała do rowu. Kobieta nie odniosła żadnych obrażeń. Ratownicy z Zakliczyna wyciągnęli pojazd przy użyciu wyciągarki. W akcji uczestniczył jeden samochód OSP Zakliczyn i patrol policji.

19.07.2011 Roztoka – Powalone drzewo

We wtorek około 16:00 w wyniku nawałnicy jaka przeszła nad naszą gminą Jednostka OSP Zakliczyn została wezwana do usunięcia drzewa w Roztoce na drodze w kierunku Wojnicza. Po zakończeniu akcji zastęp został wezwany do kolejnego zdarzenia. Tym razem ratownicy musieli wypompować wodę z piwnicy pod Ratuszem w Zakliczynie. Następnego dnia od samego rana strażacy usuwali skutki nawałnicy: udrażniali przepusty oraz śluzy na rzece Wolanka, usuwali powalone drzewa oraz pompowali piwnice.

APEL!!!

Zwracam się do wszystkich mieszkańców osiedlonych na brzegami zarówno rzeki Wolanka jak i Paleśnianka oraz innych mniejszych rzek z apelem aby nie ustawiać w korycie tych rzek prowizorycznych kładek, ponieważ w przypadku wysokiego stanu wód działają one jak tamy, które spiętrzają wodę i powodują lokalne podtopienia. Porwane przez nurt rzeki blokują śluzy i utrudniają pracę strażakom.

28.07.2011 Jamna– Wypadek traktorzysty

W czwartkowe popołudnie o godz. 16:00 dwa zastępy z Zakliczyna zostały zadysponowane do nietypowej akcji. Zadaniem ratowników było przygotowanie miejsca i przyjęcie śmigłowca, który został wezwany przez zespół ratownictwa medycznego do ciężko rannego mężczyzny, który doznał rozległych obrażeń w wyniku przewrócenie się ciągnika rolniczego podczas podjazdu pod górkę z załadowaną przyczepą. Ciężar przyczepy spowodował, że przód ciągnika podskoczył i przygniótł kierowcę do przyczepy. Obecni przy tym zdarzeniu mężczyźni własnymi siłami wyciągnęli poszkodowanego oraz wezwali pomoc. Na miejscu pojawił się zespól ratownictwa medycznego, który zadecydował o wezwaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia wyznaczyli lądowisko a po kilku minutach śmigłowiec już podchodził do lądowania. Ratownicy medyczni ustabilizowali stan pacjenta i przetransportowali go w poważnym stanie do szpitala w Tarnowie. W akcji uczestniczyły dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska, Zespół Ratownictwa Medycznego, Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrol policji.

04.08.2011 Bieśnik – Wypadek

Do kolejnej nietypowej akcji doszło w pierwszy czwartek sierpnia. Późnym wieczorem kilka min. przed 21:00 samochód osobowy marki Opel Corsa na drodze z Zakliczyna w kierunku Paleśnicy wjechał w tył „furmanki” przewożącej siano. W wyniku wypadku ranne zostały dwie osoby – pasażerki „furmanki”. Jedna z urazem kręgosłupa, druga z podejrzeniem złamania ręki oraz uszkodzeniem miednicy i kończyny dolnej zostały przetransportowane do szpitala. Trzecia osoba podróżująca „furmanką” nie odniosła poważniejszych obrażeń podobnie jak kierująca samochodem osobowym. Droga w tym miejscu była całkowicie zablokowana. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn, jeden zastęp PSP Tarnów-Siedliska, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz patrol policji.

07.08.2011 Roztoka – Poszukiwania topielca

W niedzielne bardzo gorące popołudnie ok.13:40 strażacy z Zakliczyna zostali wezwani do poszukiwania tonącego mężczyzny, który pływał na wyrobisku pożwirowym w miejscowości Roztoka. Ratownicy z Zakliczyna rozpoczęli poszukiwania przy pomocy łodzi płaskodennej oraz kombinezonów do pracy w wodzie. Do akcji skierowane zostały jednostki z PSP Tarnów Siedliska, PSP Tarnów z łodzią oraz zespół nurków z Nowego Targu. Poszukiwania trwały do późnych godzin wieczornych. Kilka minut po 20:00 udało się znaleźć i wyłowić ciało mężczyzny.

13.08.2011 Paleśnica – Przerwany rurociąg gazowy

W sobotę około 14:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do pożaru przerwanego rurociągu gazowego w miejscowości Paleśnica. Na miejscu podjęto decyzję o wyznaczeniu strefy niebezpiecznej oraz ewakuacji mieszkańców najbliżej położnych budynków. Zamknięto również drogą z Paleśnicy do Jamnej. Wezwano pogotowie gazowe, które na miejscu odcięło dopływ gazu, tym samym niwelując zagrożenie. W akcji brały udział dwa wozy gaśnicze z Zakliczyna, zastęp z PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Gazowe oraz dwa patrole policji.

11.09.2011 Roztoka – Wypadek

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło również w niedzielnie przedpołudnie w miejscowości Roztoka na skrzyżowaniu Zakliczyn – Jurków – Wojnicz, gdzie kierujący samochodem osobowym marki VW Golf jadący od Jurkowa nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu od Wojnicza motocykliście. W wyniku tego zdarzenia ranny został motocyklista oraz jego pasażerka, którzy po zaopatrzeniu zostali przetransportowani do szpitala. Kierujący samochodem osobowym oraz jego pasażerowie nie odnieśli żadnych obrażeń. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, dwa zespoły Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

III kwartał to przede wszystkim wyjazdy do usuwania gniazd szerszeni. Strażacy z całej gminy interweniowali w tego typu akcjach ponad 30 razy. Przypominam, że Straż Pożarną można wzywać tylko i wyłącznie wtedy gdy owady bezpośrednio zagrażają ludziom. W innych sytuacjach należy wezwać odpowiednią firmę, która zajmuje się takimi zleceniami.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply