II kwartał 2015 r.

ByOSP Zakliczyn

II kwartał 2015 r.

09.04.2015 – Rozszczelnienie gazociągu. Zakliczyn.

Podczas wykonywania prac ziemnych na posesji przy ulicy Malczewskiego w Zakliczynie uszkodzono przebiegającą rurę gazową. Pracownicy próbowali zabezpieczyć awarię we własnym zakresie. Po nieudanych próbach wezwano służby ratownicze, gdyż zdarzenie miało miejsce w sąsiedztwie szkoły. Na miejsce zostały zadysponowane: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja oraz Pogotowie Gazowe. Sytuację udało się opanować dopiero po interwencji koparki, która odkryła fragment uszkodzonej instalacji.

06.05.2015 – Wypadek. Zdonia.

Kilka minut po godzinie 17 Jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku w miejscowości Zdonia. Na miejscu okazało się, że w zdarzeniu brał udział samochód osobowy marki Renault Laguna, który leżał na dachu w przydrożnym rowie. Najprawdopodobniej podczas manewru wyprzedzania kierujący zahaczył o drugie auto, co spowodowało utratę panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadziło do zjechania z jezdni. W wyniku zderzenia poszkodowana została jedna osoba, którą przetransportowano do szpitala. Ruch na miejscu wypadku odbywał się wahadłowo. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe, Patrol Policji.

14.05.2015 – Wypadek. Melsztyn.

Do kolejnego, podobnego wypadku, doszło w miejscowości Melsztyn, gdzie kierujący samochodem marki Nissan Almera na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. W samochodzie osobowym podróżowało 5 osób, w tym jedno dziecko. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, Na miejscu: OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe, Patrol Policji.

16.05.2015 – Wypadek. Zdonia.

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w miejscowości Zdonia kilka minut przed godz. 9 rano. Kierująca samochodem osobowym marki Volkswagen Polo z niewiadomych przyczyn zjechała do przydrożnego rowu i uderzyła w betonowy przepust. Kobieta o własnych siłach opuściła pojazd, po czym straciła przytomność. Na miejsce skierowano zastępy z OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policję oraz Pogotowie Ratunkowe. Po rozpoznaniu podjęto decyzję o wezwaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którym poszkodowana została przetransportowana do szpitala. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo.

08.06.2015 – Wypadek. Roztoka. 

Kolejny wypadek. Tym razem na drodze wojewódzkiej w miejscowości Roztoka. Kierujący samochodem osobowym prawdopodobnie zasnął za kierownicą,zjechał do rowu i uderzył w betonowy mostek. Na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

11.06.2015 – Wypadek. Faściszowa. 

11 czerwca br. kilkanaście minut po godz. 17 jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Faściszowa. Kierujący samochodem osobowym marki Mercedes, wyprzedzając kilka aut, uderzył w samochód osobowy marki Opel skręcający w kierunku Lusławic. W konsekwencji jedno z aut znalazło się w rowie. Nikt nie został poszkodowany. Na miejscu: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe, Patrol Policji.

12.06.2015 – Wypadek. Wesołów.

Do groźnego wypadku doszło w miejscowości Wesołów, przed godz. 17. Kobieta kierująca pojazdem osobowym marki Volvo, najprawdopodobniej utraciła panowanie nad pojazdem, który w konsekwencji uderzył w mostek i znalazł się w rowie. Kobieta wydostała się z samochodu o własnych silach. Działania naszych strażaków polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zabezpieczeniu i wyciągnięciu pojazdu z rowu. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz Patrol Policji.

20.06.2015 – Pożar. Paleśnica.

Sobota, godz. 9,41. Do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpływa zgłoszenie o pożarze budynki gospodarczego w miejscowości Paleśnica. Na miejsce natychmiast zostają skierowane Jednostki z OSP Zakliczyn, Filipowice, Gwoździec i PSP Tarnów – Siedliska. Na miejscu okazuje się, że płonie dom gospodarczy połączony ze stodołą, w której składowane są duże ilości zbalowanego siana. W pobliżu sklep i dom mieszkalny. Na miejsce kierowane są pozostałe Jednostki z terenu Gminy Zakliczyn, cysterna z wodą PSP Tarnów oraz Dowódca Zmiany PSP Tarnów Trwa obrona sklepu i domu mieszkalnego. na pobliskiej rzece, Paleśniance, zostaje zorganizowany punkt czerpania wody. Po kilku godzinach ciężkiej pracy, pożar udaje się opanować. Niestety siano cały czas się pali. Dzięki ludziom dobrego serca, udaje się zorganizować koparki i przyczepy, którymi wywożone jest przelewane wodą siano. Po 6 godzinach pożar zostaje ugaszony. Na miejscu: OSP Zakliczyn, Filipowice, Gwoździec, Stróże, Wola Stróska, Wróblowice, PSP Tarnów – Siedliska, Cysterna PSP Tarnów, Dowódca Zmiany PSP Tarnów, Pogotowie Ratunkowe, Patrol Policji.

Ponadto w II kwartale strażacy z Zakliczyna wyjeżdżali: po trzy razy z wodą i do obstawy meczu, dwa razy do pożaru traw, dwa razy do powalonego drzewa, po jednym razie do usunięcia gniazda szerszeni i neutralizacji plam substancji ropopochodnych.

25 sierpnia br. nasz kronikarz – druhna Ewa Klocek – uczestniczył w XII Małopolskim Przeglądzie Kronik i Monografii pt. „Historia Zaklęta w Strażackich Kronikach”. Przegląd ten odbył się w Muzeum OSP Alwernia (pow. chrzanowski) i uczestniczyli w nim kronikarze, autorzy monografii oraz zaproszeni goście. Przegląd rozpoczął się prezentacją kronik. uczestnicy przeglądu mieli okazję przyjrzeć się pracom innych OSP. które były prezentowane nie tylko jako korniki, monografie, ale również jako albumy fotograficzne czy zapisy filmowe. Kronika naszej OSP zajęła III miejsce! Po oficjalnej części wszyscy udali się na zwiedzanie muzeum, a na koniec odbył się krótki wykład dotyczący prowadzenia kronik.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

 

About the author

OSP Zakliczyn administrator