II Kwartał 2013

ByOSP Zakliczyn

II Kwartał 2013

22.04.2013 Zawada Lanckorońska – Pożar kontenera mieszkalnego

W poniedziałkowy wieczór około godz. 22:30 zakliczyńscy strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Zawada Lanckorońska gdzie zapalił się kontener mieszkalny. Po przyjeździe na miejsce przeprowadzono rozpoznanie, a następnie podjęto decyzję o gaszeniu przy pomocy gaśnic proszkowych ze wzglądu na brak możliwości odcięcia prądu. Sytuacja była o tyle trudna, że lokalizacja ognia znajdowała się pomiędzy blaszanym dachem a podsufitką. Przy pomocy urządzenia do cięcia stali wykonano dostęp oraz ugaszono pożar. Na miejscu pracowały dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, OSP Filipowice, PSP Tarnów-Siedliska oraz Patrol Policji.

23.04.2013 Wesołów – Pożar altany (alarm fałszywy)

We wtorek kilka minut po godz. 5:00 rano do Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze altany w miejscowości Wesołów. Dyżurny Operacyjny natychmiast na miejsce skierował dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Filipowice oraz PSP Tarnów – Siedliska. Ze zgłoszenia wynikało, że sytuacja wygląda groźnie ze względu na fakt, iż w pobliżu znajduje się budynek mieszkalny. Pierwsza na miejsce dotarła OSP Zakliczyn. Po rozpoznaniu stwierdzono, że jest to alarm fałszywy a wezwanie miało miejsce przez chorą osobę. Na miejsce przyjechała Policja, natomiast Jednostki Straży Pożarnej zostały odesłane do swoich baz.

26.04.2013 Wróblowice – Próba samobójcza

W piątkowe południe zakliczyńscy strażacy zostali wezwani do miejscowości Wróblowice w celu zabezpieczenia miejsca oraz udzielenia pomocy przy osobie, która próbowała popełnić samobójstwo przez powieszenie. Próba na szczęście nie powiodła się. Mężczyzna został przetransportowany przez ratowników Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja oraz Karetka Pogotowia.

06.05.2013 Zakliczyn – Pożar instalacji el. budynku mieszkalnego

Do kolejnego pożaru w tym kwartale doszło początkiem maja w godzinach wczesno rannych w Zakliczynie przy ul. Tarnowskiej. Przyczyną pożaru była wadliwa instalacja na przyłączu budynku. Na szczęście iskrzące przewody oraz ogień przedostający się przez elewację styropianową do środka w porę zauważył jeden z sąsiadów. Do akcji skierowano dwa zastępy OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów Siedliska. Na miejscu strażacy przy pomocy drabiny i gaśnic proszkowych szybko uporali się z ogniem Wezwano również pogotowie energetyczne, które po przyjeździe odcięło wadliwą instalację.

20.05.2013 Zakliczyn – wypadek budowlany

 W dniu 20 maja w godzinach popołudniowych dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie zadysponował druhów z zakliczyńskiej jednostki do zdarzenia w świeżo oddanym obiekcie pawilonu handlowego przy ulicy Krakowskiej. Dane spływające od dyżurnego mówiły o zawaleniu się jednej z kondygnacji budynku. Po przybyciu na miejsce zastęp GBA Mercedes Atego podjął działania w celu zabezpieczenia terenu oraz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej pracownikom jednego ze sklepów. Po dokładnym rozpoznaniu ujawniono, iż na powierzchni około 100 m2 oderwaniu uległ sufit podwieszany w jednym z pomieszczeń. Po przeglądnięciu dokumentacji firmy ujawniono, iż w chwili, w której doszło do zawału w pomieszczeniu znajdowało się 11 osób. Dzięki rozstawionym regałom które złagodziły impet spadającego sufitu nie odniosły one jednak poważniejszych obrażeń. Po dokładnym badaniu wszystkich pracowników stwierdzono liczne stłuczenia kończyn oraz głowy. Przybyły na miejsce zespół pogotowia ratunkowego potwierdził, iż żadna z osób nie wymaga hospitalizacji.

W związku, iż budynek w niedawnym czasie przechodził odbiory techniczne, a zniszczenia w jednym z pomieszczeń były dość rozległe wezwano na miejsce Inspektora Nadzoru Budowlanego, który po wnikliwej analizie stanu technicznego budynku zezwolił na dalsze jego użytkowanie. W wyniku działań właściciel obiektu został poinformowany o czasowym wyłączeniu z użytkowania zniszczonego pomieszczenia aż do czasu usunięcia przeszkód.

W działaniach brały udział: zastęp PSP Tarnów – Siedliska, OSP Zakliczyn, zespół Pogotowia Ratunkowego oraz Patrol Policji.

20.05.2013 Olszowa – Pożar traw

Brak deszczu przez dłuższy okres spowodował wysuszenie starej trawy. Było to powodem pożaru łąki w Olszowej. Mieszkaniec tej miejscowości stracił panowanie nad palącym się ogniskiem. Spowodowało to wypalenie około 50 arów trawy. Akcję tą należy zaliczyć do trudnych z powodu odległego miejsca działania od Zakliczyna, jak również z powodu wiejącego wiatru. Ogień udało się poskromić po około godzinnym zduszaniu go tłumicami i użyciu wody. W zdarzeniu brał udział zastęp OSP Zakliczyn

Przypadek ten powinien być przestrogą dla osób, które wypalają ścierniska, a także palą słomę w naszej okolicy, ponieważ zdarzenia te powtarzają się nagminnie każdego roku. Konsekwencją są przeważnie straty materialne, jak również mandat karny nakładany przez patrol policji przybywający na większość zdarzeń związanych z tym procederem.

02.06.2013 Faliszewice – Wypadek motocyklistów

W dniu 2 czerwca OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku z udziałem motocyklistów w miejscowości Faliszewice. W wyniku zdarzenia gdzie dwa motocykle zderzyły się ze sobą zostały poszkodowane 3 osoby, w tym jedna ciężko.
Po przybyciu na miejscu zastano sytuację, w której poszkodowana kobieta (pasażerka motocykla) wymagała natychmiastowego przetransportowania do specjalistycznego szpitala.
Podjęto decyzję o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazy w podkrakowskich Balicach. Po niespełna 15 minutach od zadysponowania zastępy z OSP Zakliczyn i Charzewice zabezpieczyły lądowisko na drodze krajowej DW 980.
Pozostałymi poszkodowanymi zaopiekowały się dwa przybyłe na miejsce zdarzenia zespoły Pogotowia Ratunkowego. Ponadto w działaniach brały udział dwa patrole Policji oraz zastępy z OSP Gwoździec i PSP Tarnów – Siedliskach.

25.06.2013 Paleśnica – Podtopienie

Ze względu na intensywne opady atmosferyczne Jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do podtopienia w miejscowości Paleśnica. Woda, która spływała z wyższych partii gór nie gruntowała i wlewała się prosto do jednego z mieszkań. Zadaniem strażaków było przekierowanie płynącej wody do przydrożnego rowu. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów – Siedliska.

30.06.2013 Melsztyn – Pożar stodoły

Do groźnie wyglądającego pożaru doszło w niedzielny wieczór w miejscowości Melsztyn, gdzie z nieustalonych przyczyn zapaliła się stodoła. W bliskiej odległości pożaru znajdował się drewniany budynek mieszkalny oraz restauracja. Pierwsza na miejsce zdarzenia dojechała Jednostka z Gwoźdźca, która rozpoczęła akcję gaśniczą. Następnie dojechały OSP Zakliczyn i Filipowice oraz PSP Tarnów – Siedliska. Po około 20 min. pożar udało się opanować. Przystąpiono do dogaszania oraz rozebrania dachu stodoły. Ze względu na szybką interwencję strażaków udało się uratować drewniany budynek stojący obok. W akcji brały udział: dwa zastępy OSP Gwoździec, dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Filipowice, PSP Tarnów – Siedliska oraz Patrol Policji.

Ponadto w II kwartale wyjeżdżano 10 razy z wodą dla potrzebujących,  2 razy do usunięcia gniazd szerszeni, dwa razy do pompowania studni, 1 raz do powalonego drzewa oraz 1 raz przetykano przepust po intensywnych opadach deszczu.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply