Triduum Paschalne 2016

ByOSP Zakliczyn

Triduum Paschalne 2016

Tradycyjnie jak co roku podczas Triduum Paschalnego Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie wzięła czynny udział. Naszą posługę rozpoczęliśmy w Wielki Czwartek – nasi druhowie byli odpowiedzialni za zabezpieczenie Drogi Krzyżowej , która odbywała się ulicami Zakliczyna (ul. Mickiewicza, poprzez Rynek, ul. Piłsudskiego, ul. Malczewskiego i ponownie ul. Mickiewicza) oraz pełnili asystę Krzyża. W Wielki Piątek Strażacy OSP Zakliczyn uczestniczyli w Nabożeństwie,po którym pełnili wartę przy Grobie Pańskim. Warta przy Grobie Pańskim pełniona była także przez całą Wielką Sobotę. Wartę przy Grobie pełnią członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w odświętnych mundurach. Wartownicy ci posiadają specjalne hełmy ozdobne, a w ręku trzymają drewniane halabardy. Stoją na baczność, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty: kolejnych strażników przyprowadza dowódca. Tradycją stało się już pełnienie Warty przy Grobie Pańskim przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą im. Jana Pawła II. Wzorem lat ubiegłych druhowie podjęli również inne czynności związane z obrzędami świątecznymi m.in. przygotowanie ogniska od którego zapala się Paschał.
Tradycyjnie członkowie OSP podjęli posługę podczas Rezurekcji. W czasie procesji rezurekcyjnej przy asyście pocztu sztandarowego naszej Jednostki, posługiwali m.in. przy niesieniu baldachimu, Krzyża oraz figury Zmartwychwstałego Chrystusa.

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij tutaj.

About the author

OSP Zakliczyn administrator