Triduum Paschalne 2015

ByOSP Zakliczyn

Triduum Paschalne 2015

Zgodnie z wieloletnią tradycją także i w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie wzięła czyny udział w uroczystościach Triduum Paschalnego w Parafii p.w. św. Idziego. . W Wielki Czwartek nasi druhowie byli odpowiedzialni za zabezpieczenie Drogi Krzyżowej , która odbywała się ulicami Zakliczyna (ul. Mickiewicza, poprzez Rynek, ul. Piłsudskiego, ul. Malczewskiego i ponownie ul. Mickiewicza) oraz pełnili asystę Krzyża.
Strażacy w tym roku tradycyjnie uczestniczyli w liturgii Wielkiego Piątku. Po jej zakończeniu rozpoczęli swoja służbę przy Grobie Pańskim . W następny dzień – Wielką Sobotę warta przy Bożym Grobie została podjęta od wczesnych godzin rannych i trwała do wieczornych obrzędów liturgicznych. Wartę przy Grobie pełnią członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w odświętnych mundurach. Wartownicy ci posiadają specjalne hełmy ozdobne, a w ręku trzymają drewniane halabardy. Stoją na baczność, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty: kolejnych strażników przyprowadza dowódca. W tym roku po raz drugi wartę pełniły dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Zakliczyn. Wzorem lat ubiegłych druhowie podjęli również inne czynności związane z obrzędami świątecznymi m.in. przygotowanie ogniska od którego zapala się Paschał.
Wzorem lat ubiegłych członkowie OSP podjęli posługę podczas Rezurekcji. W czasie procesji rezurekcyjnej przy asyście pocztu sztandarowego naszej Jednostki, posługiwaliśmy m.in. przy niesieniu baldachimu, Krzyża oraz figury Zmartwychwstałego Chrystusa.

Fotorelacja z Uroczystości tutaj.

About the author

OSP Zakliczyn administrator