Raport naczelnika – II kwartał 2017 r.

ByOSP Zakliczyn

Raport naczelnika – II kwartał 2017 r.

3.04.2017 – Zdonia – Pożar traw.

W poniedziałek parę minut po północy Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do pożaru traw w miejscowości Zdonia. Na miejsce natychmiast udały się zastępy GBA Mercedes Atego oraz GCBA Jelcz. Pożar znajdował się w utrudnionym do dojazdu dla wozów strażackich miejscu i do zdarzenia strażacy musieli dojść pieszo. Działania zastępów polegały na ugaszeniu pożaru za pomocą tłumic. Na szczęście pożar udało się opanować bardzo szybko. Na miejsce przybył również zastęp z PSP Tarnów – Siedliska oraz patrol policji.

4.04.2017 – Wesołów – Pożar traw.

Do kolejnego pożaru traw doszło w miejscowości Wesołów. Spaleniu uległo blisko 15 arów trawy. Miejsce było o tyle niebezpieczne, gdyż pożar znajdował się w pobliżu lasu. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru za pomocą tłumic oraz szybkiego natarcia. Po około 50 minutach zastęp powrócił do bazy. Na miejscu: zastęp OSP Zakliczyn.

9.04.2017 – Zakliczyn – Pożar drzewa.

9 kwietnia ok. godziny 15:30 strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani do zgłoszenia w okolice parafii i klasztoru pw. MB Anielskiej OO. Franciszkanów w Zakliczynie. Po przyjeździe zastępu okazało się, że jest to niewielki pożar wewnątrz drzewa. Strażacy za pomocą szybkiego natarcia ugasili ogień oraz przekazali miejsce zdarzenia zarządcy. Siły i środki: zastęp OSP Zakliczyn

14.04.2017 – Zakliczyn – Pożar sadzy w kominie.

W wielkopiątkowy wieczór (około godziny 20:20) zakliczyńscy strażacy zostali zadysponowani do pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym przy ulicy Sobieskiego w Zakliczynie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar sadzy w przewodzie kominowym. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wygaszeniu paleniska w piecu. Jednocześnie przystąpiono do gaszenia pożaru w przewodzie kominowym przy użyciu proszka gaśniczego oraz sita kominowego. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, patrol policji.

18.04.2017 – Lusławice – Wypadek.

18 kwietnia br. o godzinie 15:24 do SKKM w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Lusławice. Na miejsce zadysponowano OSP Zakliczyn  i PSP Tarnów – Siedliska. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że kierujący samochodem osobowym stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z jezdni, a następnie uderzył w budynek, naruszając jego konstrukcję. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, patrol policji, pogotowie ratunkowe. Na miejsce udał się również inspektor budowlany.

27.04.2017 – Zakliczyn – Pożar kontenera.

W czwartkowy poranek strażacy z Zakliczyna otrzymali zgłoszenie o pożarze w miejscowości Zakliczyn. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu okazało się, że doszło tam do pożaru kontenera z kartonami należącego do jednego ze sklepów przy zakliczyńskim rynku. Spore zadymienie wymagało od naszych strażaków użycia aparatów ochronny dróg oddechowych. Działania polegały na ugaszeniu kontenera za pomocą szybkiego natarcia oraz przerzuceniu pozostałości kartonów. Działania trwały około godzinę. Siły i środki: zastęp OSP Zakliczyn oraz patrol policji.

13.05.2017 – Bieśnik – Wypadek.

13 maja br. tuż przed godziną 17:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do zdarzenia w miejscowości Bieśnik. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu okazało się, że w wyniku śliskiej nawierzchni spowodowanej opadami deszczu kierujący samochodem osobowym na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i zjechał w przydrożny rów. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna pasażerka samochodu, która została zabrana do szpitala przez pogotowie ratunkowe. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, PSP Tarnów JRG 1, ZRM oraz patrol policji.

23.05.2017 – Zakliczyn – Powódź.

We wtorkowe popołudnie nad Zakliczynem i okolicznymi miejscowościami przeszła wielka burza połączona z oberwaniem chmury. W wyniku intensywnego opadu deszczu zalanych zostało kilkadziesiąt budynków i posesji. Na miejsce zadysponowano wszystkie jednostki OSP z gminy Zakliczyn oraz PSP z Siedlisk i JRG 1 w Tarnowie. W kilku miejscach trwała walka o zminimalizowanie strat, których i tak nie udało się uniknąć. Najtrudniejsza sytuacja była przy posesji w okolicy ronda oraz restauracji na zakliczyńskim Rynku.  Po kilku godzinach ciężkiej pracy strażacy wrócili do bazy, by na drugi dzień od samego rana przystąpić do ponownych działań polegających na pompowaniu piwnic i studni. Działania te trwały przed kilkanaście następnych dni. Łącznie tylko OSP Zakliczyn brała udział w blisko 40. interwencjach związanych z powodzią.

2.06.2017 – Olszowa – Wypadek.

2 czerwca br. kilka minut przed godziną 9:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do miejscowości Olszowa. Ze zgłoszenia wynikało, że pod mostem na rzece Paleśnianka znajduje się samochód, w którym zakleszczona jest jedna osoba. Po dojeździe na miejsce okazało się, że kierująca samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn zjechała z głównej drogi i w konsekwencji znalazła się pod mostem. Po rozpoznaniu okazało się, że osoba poszkodowana nie jest zakleszczona i zespół ratownictwa medycznego może przystąpić do czynności ratunkowych. Do strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, pomoc przy udzielaniu pierwszej pomocy zespołowi ratownictwa medycznego oraz pomoc przy ewakuacji osoby poszkodowanej do karetki pogotowia, kierowanie ruchem oraz wyciągnięcie samochodu z rzeki na brzeg. Poszkodowana została przetransportowana przez ZRM do szpitala. Siły i środki: dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

5.06.2017 – Melsztyn – Wypadek.

Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło w miejscowości Melsztyn w ciągu drogi wojewódzkiej nr 980 w kierunku Jurkowa. Tam kierujący pojazdem Dacia Logan z niewyjaśnionych przyczyn zjechał do rowu, przecinając przeciwległy pas ruchu i uderzył w przepust drogowy, niszcząc jego konstrukcję. Poszkodowany zaopatrzony przez ratowników obecnego na miejscu Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Straży Pożarnej został przetransportowany do najbliższego Szpitala Oddziału Ratunkowego. Siły i środki: OSP Gwoździec, OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, policja, ZRM.

Ponadto w II kwartale br. strażacy z Zakliczyna brali udział w poszukiwaniach osoby zaginionej (w tym raz na rzece Dunajec), trzy razy naturalizowali plamy substancji ropopochodnych po kolizji oraz interweniowali przy rozszczelnieniu gazociągu.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

 

 

About the author

OSP Zakliczyn administrator