Pożar sadzy w przewodzie kominowym

ByOSP Zakliczyn

Pożar sadzy w przewodzie kominowym

7 lutego br. Około godziny 20.15 SKKM w Tarnowie zadysponował naszą jednostkę do domu jednorodzinnego w Zakliczynie przy ul. Mickiewicza, gdzie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na miejsce udał się zastęp GBARt Mercedes Atego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia rozpoczęto działania mające na celu ugaszeniu płonących i niebezpiecznie rozgrzanych plastrów sadzy znajdujących się w kominie (okazało się także, że przewód kominowy był zatkany). Wykorzystano do tego celu sito kominowe zabezpieczające przed wydobywaniem się z komina iskier oraz ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnic proszkowych. Skorzystano również z wyciora kominiarskiego. Akcja trwała około 3 godzin.

WAŻNE!
Każda osoba, która posiada dom jednorodzinny, jest zarządcą wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni ma obowiązek co najmniej raz w roku dbać o przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe. W innym przypadku zarządcy według rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów będą ponosić kary za niedopełnienie tego obowiązku. Koszt wezwania kominiarza nie jest wygórowany, a brak rachunku czy protokołu potwierdzającego coroczny przegląd kominiarski może spowodować, że nie dostaniemy odszkodowania po pożarze.
Zapchany komin może doprowadzić do zapalenia się nagromadzonej sadzy, a co gorsza może wystąpić tzw. cofka. To powoduje, że niebezpieczny dla zdrowia i życia czad może przedostać się do naszych lokali.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
• wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
• wygasić ogień w piecu, kominku,
• zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
• przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
• zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
• udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.
• NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
• Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

1 2 3 4 5 6

About the author

OSP Zakliczyn administrator