Pierwsze działania w 2017 roku – Pożar stodoły w Olszowej

ByOSP Zakliczyn

Pierwsze działania w 2017 roku – Pożar stodoły w Olszowej

4 stycznia 2017 roku rozpoczęliśmy swoje działania ratownicze, o godzinie 9:44 wezwanie dotyczy pożaru stodoły w miejscowości Olszowa.

Na miejsce SKKM w Tarnowie zadysponowało jednostki OSP ZAKLICZYN, FILIPOWICE, STRÓŻE, WOLA STRÓSKA oraz JRG II PSP TARNÓW. W późniejszym czasie również OSP JASTRZĘBIA. Pierwszy na miejscu zastęp GBA Mercedes Atego OSP Zakliczyn.
Paliła się stodoła drewniana 8 m x 10 m, wieje silny zachodni wiatr. Od właściciela otrzymaliśmy informacje, że w budynku nie ma prądu, lecz składowane jest w nim około 20m3 drewna, samochód terenowy, części, opony, rusztowania oraz sporo sprzętu ogrodniczego i turystycznego. Jakieś 20 m na zachód od pożaru znajdował się drewniany dom.
Dowódca podjął decyzje o rozwinięciu 2 linii gaśniczych. Ze względu na możliwość zmiany kierunku wiatru oraz brak dostatecznej ilości wody (kilka kilometrów od ujęcia wody oraz trudny dojazd po śliskich leśnych drogach) skłaniają do racjonalnego dysponowania środkiem gaśniczym. Na odległą około 4 km poniżej drogę dojeżdżają kolejne jednostki. GCBA Jelcz z OSP Zakliczyn, który ze względu na masę pojazdu i trudny teren niestety nie miał możliwości ruszać w górę gdyż nie ma napędu terenowego (służył za zbiornik wody na dole). Do góry ruszyły inne mniejsze jednostki. Jako drugi na miejsce dotarł GBA Man z JRG II PSP TARNÓW (posterunek Siedliska). Po ich dotarciu było więcej wody, można było  w pełni rozwinąć akcję gaśniczą. Inne jednostki zasilały wodą z drogi nad pożarem znajdującej się jakieś 400 m. Prowadzona była rozbiórka pogorzeliska oraz systematyczne przelewanie wodą.
Niestety niewiele udaje się uratować ze stodoły. Reszta budynków (wiata, dom) była na szczęście bezpieczna bezpieczna.
Po ponad 4 godzinach powróciliśmy do bazy.
Na miejscu obecny był również patrol POLICJI.

1

 

3

4

6

78

About the author

OSP Zakliczyn administrator