Obóz Ratowniczy (Rescue Camp) w Mörbisch

ByOSP Zakliczyn

Obóz Ratowniczy (Rescue Camp) w Mörbisch

W ostatnich dniach maja czteroosobowa drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie reprezentowała Polskę w ramach współpracy z Samarytańską Federacją Organizacji Pozarządowych na pierwszym Obozie Ratowniczym (Rescue Camp) w Mörbisch am See (Austria). Druhowie w składzie: Agnieszka Martyka, Dominika Karpiel, Jakub Soból i Wieńczysław Pawłowski mieli za zadanie dotrzeć do kolejnych miejsc, gdzie udzielali pomocy według europejskich standardów.
Drużyna Ratownicza z OSP Zakliczyn zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze w zadaniu „Road Accident” (wypadek drogowy) na 10 startujących drużyn z różnych krajów UE m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Ruminii czy Włoch. Jest to wyróżnienie i duże osiągnięcie, ponieważ jako jedyni, nie mieli do dyspozycji ambulansu i sprzętu jaki na co dzień wykorzystują ratownicy medyczni, a na co mogły liczyć inne zespoły. Strażacy – ochotnicy operowali jedynie sprzętem dostępnym w zakliczyńskiej OSP (torba PSP-R1, plecak PSP-R1, nosze podbierakowe i nosze typu „deska”, szyny Kramera, kamizelka Kendricka). Jako ratownicy w Ochotniczej Straży Pożarnej, każdy druh posiadał dyplom ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Jednak na potrzeby wyjazdu doszkalali się, aby poszerzyć swoją wiedzę do wymaganego poziomu.
Druhowie musieli zmierzyć się między innymi z ranami postrzałowymi, ugodzeniem nożem, zatruciem tlenkiem węgla, nagłym zatrzymaniem krążenia, hipotermią, hipoglikemią, wypadkiem komunikacyjnym, w którym poszkodowane zostało dziecko (rowerzysta) i kierowca, który miał zawał mięśnia sercowego, wstrząsem anafilaktycznym po ukąszeniu pszczół czy upadkiem z wysokości. Na koniec wszystkie drużyny musiały się wykazać podczas wypadku masowego.
Do udzielenia jak najlepszej pomocy, druhowie mogli liczyć na wsparcie miejscowej straży pożarnej, w tym ratownictwa wodnego, wysokościowego i drogowego oraz psów ratowniczych do poszukiwań zaginionego mężczyzny w lesie.
Warto wspomnieć, iż obóz był zorganizowany w rzeczywistych warunkach polowych. Każda z drużyn musiała sobie zapewnić swój nocleg. Druhowie z Zakliczyna wykorzystali do tego zakupiony rok wcześniej sprzęt w postaci namiotu pneumatycznego z kompletem łóżek, nagrzewnicy, agregatów prądotwórczych, masztu oświetleniowego itp. Zakupy te zostały dokonane dzięki szerokiej współpracy ze SFOP i Samaritan International.
Na miejscu ćwiczeń zmaganiom poszczególnych drużyn bacznie przyglądał się reprezentant Starostwa Powiatowego w Tarnowie Dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich mgr Wojciech Mik. Ćwiczenia takie pozwalają poszerzać doświadczenia w zakresie praktycznym jak i merytorycznym dotyczącym sprawnego funkcjonowania Obrony Cywilnej.
Druhowie z OSP Zakliczyn podkreślają że udział w ćwiczeniach udało się zrealizować dzięki wsparciu ze strony Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Starosty Tarnowskiego w osobie Romana Łucarza, za co serdecznie dziękują.

Zapraszamy do obejrzenia relacji: http://tvthek.orf.at/…/1…/Grossuebung-Samariterbund/14057690

About the author

OSP Zakliczyn administrator