Jubileusz 135 – lecia OSP Zakliczyn

ByOSP Zakliczyn

Jubileusz 135 – lecia OSP Zakliczyn

Czas na Straż 2009
Jubileusz 135 lecia OSP Zakliczyn

20.09.2009 roku odbyła się już po raz III akcja promocyjna Jednostki OSP Zakliczyn pt.”Czas na Straż”, realizowanej w ramach Programu Integracji Społecznej Gminy Zakliczyn . Wyjątkowo w tym roku akcja „Czas na Straż”” była połączona z Jubileuszem 135 lecia istnienia naszej Jednostki.
Od godziny 10.00 w Ratuszu Miejskim zbieraliśmy drogocenną krew, której w tym roku udało się uzbierać 21 litrów. O 13.00 natomiast, pokazem ratowniczo-gaśniczym rozpoczęliśmy oficjalnie coroczną akcję. Strażacy z Zakliczyna oraz Filipowic przeprowadzili na płycie Rynku wzorową akcję ratowniczą z wykorzystaniem sprzętu wysokościowego.
Tuż po godzinie 16.00 rozpoczęła się oficjalna uroczystość obchodów 135 – lecia istnienia OSP Zakliczyn. Po przemarszu poddziałów z Kościoła p.w. Św.Idziego na płytę Rynku zgodnie z regulaminowym scenariuszem odbyła się uroczystość.
Na uroczystości jubileuszowe przybyło wielu zaproszonych gości, wśród nich byli m.in.:
Poseł na Sejm, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Wiesław Woda
Dyrektor Zarządu Wyk. ZOSP RP Jerzy Maciak
Dyrektor Zarządu Wyk. Woj. Małoposkiego ZOSP RP Kazimierz Sady
Wiceminister, Podsekretarz stanu MSWiA Zbigniew Sosnowski
Z-ca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Piotr Kwiatkowski
Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie st. bryg. Andrzej Mróz
Komendant Miejski PSP w Tarnowie bryg. Tadeusz Sitko
Komendant Szkoły Aspirantów w Krakowie bryg. Bogusław Kogut
Z-ca Dyrektora Biura NFOŚiGWRyszard Ochwat
Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
Starosta Tarnowski Mieczysław Kras
Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Gostek
Radni Miejscy na czele z Panią Przewodniczącą Władysławą Kuzera
Władze Miasta i Gminy Zakliczyn na czele z Panem Burmistrzem Kazimierzem Kormanem
Kapelan Gminny o. Tadeusz Pawłowicz
Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Tomasz Damian
Delegacje oraz Poczty Sztandarowe z następujących Jednostek OSP: Filipowice, Faliszewice, Gwoździec, Charzewice, Stróże, Wola Stróska, Wróblowiece, Tuchów, Siemiechów, Olszyny, Chojnik, Wielka Wieś, Żabno, Lanckorona, Łoniowa.

W scenariuszu uroczystości znalazło się m.in. uczczenie minutą ciszy zmarłych tragicznie górników, podniesienie flagi państwowej na maszt, przywitanie przybyłych gości przez Pana Burmistrza Kazimierza Kormana, wręczenie odznaczeń strażackich oraz poświęcenie, przekazanie i chrzest nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego. Po poświęceniu nowego samochodu przez Kapelana Gminnego o. Tadeusza Pawłowicza, nastąpiło przekazanie samochodu z rąk Dyrektora Zarządu Wyk. ZOSP RP Druha Jerzego Maciaka ma ręce Prezesa Jednostki OSP Zakliczyn Druha Mieczysława Martyki. Po zakończeniu cereminu przekazania nastąpił symboliczny chrzest nowego pojazdu. Matką chrzestną została PaniąPrzewodnicząca Rady Miejskiej Władysła Kuzera, natomiast ojcem chrzestnym Dyr. Biura NFOŚiGW Ryszard Ochwat. Rodzice chrzestni przeprowadzili regulaminowa ceremonią oraz nadali imię „PŁOMIEŃ” nowemu samochodowi. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów oraz pojazdów wokół zakliczyńskiego Rynku.
W trakcie strażackiego jubileuszu na zakliczyńskiej scenie wystąpili: Orkiestra Dęta z Filipowic, kapela ludowa Siemiechowianie oraz zespół śpiewaczy Niedźwiedzoki. Po godzinie 18.00 natomiast miała miejsce strażacka biesiada na płycie Rynku przy akompaniamencie doborowej orkiestry.

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply