IV kwartał 2014 r.

ByOSP Zakliczyn

IV kwartał 2014 r.

11.10.2014 – Pożar pustostanu. Dzierżaniny.

W nocy z piątku na sobotę kilka minut po północy OSP Zakliczyn została zadysponowana do pożaru budynku w miejscowości Dzierżaniny. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że płonie niezamieszkały budynek o konstrukcji drewnianej. Natychmiast rozpoczęto akcję gaśniczą. Na miejsce skierowano także OSP Filipowice, OSP Stróże oraz PSP Tarnów- -Siedliska. Po około godzinie walki z ogniem pożar udało się ugasić. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Niestety, spaleniu uległ dach budynku, który został rozebrany oraz część ścian. W akcji brał udział także Patrol Policji.

12.10.2014 – Pożar butli z gazem. Zakliczyn.

Do kolejnego groźnego pożaru doszło w Zakliczynie przy ul. Jana III Sobieskiego, gdzie zapaliła się podłączona do kuchenki butla gazowa. Mieszkańcy budynku po nieudanej próbie gaszenia ewakuowali się w bezpieczne miejsce. Do działań skierowano zastęp OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów- Siedliska. Po przyjedzie na miejsce podjęto decyzję o wprowadzeniu roty w aparatach ODO do wnętrza domu. Pożar ugaszono przy pomocy gaśnic proszkowych. Następnie butle zostały wyniesione na zewnątrz celem schładzania. Pomieszczenia budynku przewietrzono i przekazano właścicielowi.

20.10.2014 – Fałszywy alarm. Lusławice. 

W niedzielę tuż przed godziną 18:00 do Stanowiska Kierowania Komendy PSP w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie z systemu monitoringu o pożarze w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Na szczęście i tym razem był to alarm fałszywy. Jednak na miejsce zadysponowano OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska oraz drabinę z Tarnowa. Po rozpoznaniu stwierdzono awarię czujki monitoringu. Po pouczeniu użytkowników obiektu jednostki powróciły do swoich strażnic.

21.11.2014 – Pożar sadzy w kominie. Lusławice.

W miejscowości Lusławice w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym zapaliła się sadza w kominie. Do akcji skierowano zastęp OSP Zakliczyn. Pożar ugaszono przy pomocy gaśnic proszkowych.

24,26.11 I 7.12.2014 – Pożar dzikiego wysypiska śmieci. Wesołów. 

Niestety, głupota ludzka nie zna granic. W czasach, gdy każdy ma pojemnik na śmieci we własnym gospodarstwie nadal można spotkać dzikie wysypiska śmieci na łąkach, w lasach, a szczególnie w kępach. Dodatkowo pojawiają się tacy ludzie, którzy te śmieci podpalają. Na przełomie listopada i grudnia w takiego rodzaju przypadkach interweniowaliśmy trzykrotnie. Za każdym razem w tym samym miejscu – Wesołów obok starego mostu. Pożary tego typu są groźne ze względu na fakt, iż zapaleniu może ulec ściółka leśna, krzewy i drzewa. Z małego ogniska może powstać ogromny pożar. Nie wspominając już o zanieczyszczeniu środowiska. Na szczęście wspomniane przypadki dzięki szybkiej interwencji udało się ugasić bez większych strat. W każdej akcji brały udział OSP Zakliczyn oraz Patrol Policji.

30.11.2014  – Pożar sadzy w kominie. Zakliczyn.

Do kolejnego pożaru sadzy w kominie doszło w niedzielny wieczór w Zakliczynie przy ul. Mickiewicza. Również tutaj ogień został ugaszony przy pomocy gaśnic proszkowych. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

19.12.2014 – Wypadek drogowy. Charzewice.

Do wypadku doszło w miejscowości Charzewice na drodze wojewódzkiej w kierunku Jurkowa. W wyniku wymuszenia pierwszeństwa zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowana została jedna osoba, która po zabezpieczeniu na miejscu zdarzenia została przetransportowana do szpitala na dalsze badania. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, OSP Charzewice, PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz Patrol Policji.

20.12.2014 – Pomiar tlenku węgla. Gwoździec.

W sobotni późny wieczór OSP Zakliczyn została zadysponowana do pomiaru tlenku węgla w budynku mieszkalnym w miejscowości Gwoździec. Na miejscu pracowała już miejscowa jednostka oraz Pogotowie Ratunkowe, które zostało wezwane do utraty przytomności przez jednego z mieszkańców. Prawdopodobną przyczyną było podtrucie tlenkiem węgla. Poszkodowana osoba została przetransportowana do szpitala. Pomieszczenia budynku zostały przewietrzone i przekazane właścicielowi.

27.12.2014 – Wypadek drogowy. Zakliczyn.

Do groźnego wypadku doszło na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej w kierunku Paleśnicy i ul. Ruchu Oporu. Jadący od Paleśnicy samo- chód marki KIA, skręcając w lewo na ulicę Ruchu Oporu nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu od Zakliczyna VW Passatowi. W wyniku uderzenia boczno-czoło- wego zniszczeniu uległ prawy bok KIA oraz przód Passata. Lekkich obrażeń doznał kierowca VW. Po zaopatrzeniu pozostał na miejscu zdarzenia. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz kierowaniu ruchem. Na miejscu praco- wały dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska, Patrol Policji oraz Pogotowie Ratunkowe.

Ponadto w ostatnim kwartale 2014 roku jednostka OSP Zakliczyn wyjeżdżała do usunięcia plamy ropo- pochodnej z jezdni oraz do powalonego drzewa.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator