IV Kwartał 2012

ByOSP Zakliczyn

IV Kwartał 2012

08.10.2012 Wróblowice – Kolizja drogowa

O dużym szczęściu mogą mówić uczennice szkoły średniej. Jadąc do szkoły wpadły w poślizg i uderzyły w ogrodzenie znajdujące się kilka metrów od drogi, omijając szczęśliwie przy tym rosnące w pobliżu drzewa. Z pojazdu zaczęła wydobywać się para, którą świadkowie zaobserwowali jako dym. Po interwencji zastępów OSP Wróblowice, OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów – Siedliska pojazd został zabezpieczony. W zdarzeniu tym nie było osób poszkodowanych.

09.10.2012 Charzewice – Wypadek drogowy

Do wypadku doszło w ciągu drogi krajowej nr 980 w miejscowości Charzewice. Poruszający się od Jurkowa ciągnik siodłowy marki Scania z naczepą po wyjechaniu z łuku drogi próbował ominąć oczekujące na wolny pas do skrętu w lewo Audi. Niestety dla kierowcy TIRa  jedyną alternatywą aby nie zmiażdżyć osobowego pojazdu była ucieczka w prawą stronę pobocza drogi. Ciężarówka nieznacznie otarła się o nadkole Audi (którym podróżowała matka z niemowlęciem) z impetem przewróciła się na prawy bok zatrzymując się na sąsiednim polu uprawnym. W zdarzeniu nikt poważnie nie ucierpiał, jednakże zespół pogotowia ratunkowego zabrał kierowcę ciężarówki do szpitala celem wykluczenia obrażeń wewnętrznych. Ze zbiornika agregatu chłodniczego zamontowanego na przyczepie wyciekał olej napędowy. W zbiorniku znajdowało się około 150 l substancji naftopochodnej, która musiała być niezwłocznie zabezpieczona, gdyż jej wyciek mógł spowodować zanieczyszczenie ekologiczne gruntów oraz pobliskich cieków wodnych, w tym rzeki Dunajec. W wyniku  dynamicznie rozwijającego się zagrożenia, po konsultacjach ze Stanowiskiem Kierowania PSP  w Tarnowie zadysponowano na miejsce zdarzenia ciężki samochód Specjalistyczny Ratownictwa Chemicznego z JRG 1 w Tarnowie. Pojazd ten ze względu na swe nietypowe wyposażenie pozwolił na przepompowanie do szczelnych pojemników niebezpiecznej cieczy oraz zapobiegnięcie nieuchronnej katastrofie ekologicznej.
Po zabezpieczeniu terenu akcji, pojazd i paliwo zostało przekazane właścicielowi firmy transportowej do, której należał pojazd dostawczy.
Działania ze względu na stopień skomplikowania wymagały ścisłej współpracy ochotników oraz zawodowców. Pokazały również, iż stopień wyszkolenia ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych wybiega znacząco ponad standardy szkoleń podstawowych, gdyż potrafią oni działać (mimo braku specjalistycznego sprzętu) w trudnych, aczkolwiek nie rzadkich akcjach ratownictwa chemiczno-ekologicznego. W działaniach brały udział 4 zastępy: OSP Charzewice, OSP Zakliczyn, JRG1 PSP Tarnów, JRG2 PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i zespół Pogotowia Ratunkowego.

20.10.2012 Wróblowice – Kolizja drogowa

Do kolejnej kolizji drogowej doszło w Zakliczynie przy wjeździe na stację paliw LOTOS, gdzie kierująca samochodem marki AUDI A5 wyjeżdżając ze stacji, najechała na wjeżdżający na parking samochód marki Mercedes. W wyniku zderzenia oba pojazdy uległy uszkodzeniu. Na szczęście żadnemu z uczestników kolizji nic poważnego się nie stało. Działania polegały na zabezpieczeniu obu pojazdów oraz znaturalizowaniu powstałych wycieków. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn i Patrol Policji.

27.10.2012 Lusławice – Kolizja drogowa

W sobotni październikowy wieczór  na ulicy Tarnowskiej w Zakliczynie miała miejsce kolizja dwóch pojazdów. Jadący ze zbyt dużą prędkością kierowca VW Polo wjechał na zakręcie na lewy pas ruchu, przez co zahaczył jadący z naprzeciwka pojazd (Skoda Oktawia), który wpadł w poślizg  i zsunął się do przydrożnego rowu. Kierowca VW zdołał zatrzymać pojazd około 100 metrów dalej. Na szczęście w tym zdarzeniu nie było żadnych osób poszkodowanych. Po badaniu alkomatem okazało się, iż sprawca zdarzenia był pod wpływem alkoholu. W zdarzeniu brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz Patrol Policji.

02.11.2012 Zawada Lanckorońska – Pożar Kontenera Mieszkalnego

W piątkowy wieczór około godziny 18:25 do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze Kontenera Mieszkalnego w miejscowości Zawada Lanckorońska – adres doskonale znany strażakom z Gminy Zakliczyn, gdzie wyjeżdżali już kilka razy w zeszłym roku. Dyżurny do zdarzenia zadysponował zastępy z OSP Gwoździec, Zakliczyn oraz PSP Tarnów-Siedliska. Pierwsza na miejscu była jednostka z Gwoźdźca, która rozpoczęła akcją gaśniczą, następnie dojechały dwa zastępy OSP Zakliczyn. Już w tym momencie pożar obejmował kontener w całości. Istniało przypuszczenie, że właściciel baraku może być w środku. Po ugaszeniu i oddymieniu niestety przypuszczenia dowódców się sprawdziły. W środku znajdowały się spalone szczątki właściciela mieszkania. Na miejsce skierowano Policję oraz Prokuratora. Działania trwały do późnych godzin wieczornych.

10.11.2012 Olszowa – Pożar samochodu

W nocy około godziny 01:30 strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani do pożaru samochodu w miejscowości Olszowa. Dojazd na miejsce był utrudniony ze względu na dużą mgłę. Widoczność sięgała kilku metrów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia przystąpiono do gaszenia samochodu marki Fiat UNO przy pomocy wody z dodatkiem środka pianotwórczego. Młodemu mężczyźnie, który prowadził pojazd na szczęście nic się nie stało. Pożar ugaszono ale samochód niestety uległ całkowitemu spaleniu. W akcji brały udział: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji.

28.12.2012 Dzierżaniny – Pożar samochodu

Spaleniu uległ samochód marki Renault. Po przyjeździe do pracy, prowadząca pojazd mieszkanka Borowej zauważyła wydobywający się dym z zaparkowanego wcześniej samochodu. Niestety szybko rozprzestrzeniający się pożar objął całe auto. Uniemożliwiło to próby gaszenia przez osoby postronne co doprowadziło do całkowitego spalenia pojazdu. Jednostka z Zakliczynie po przybyciu na miejsce niezwłocznie przystąpiła do gaszenia pozostałości samochodu. Czynności ograniczyły się  do dogaszenia zgliszczy oraz zabezpieczenia terenu. Wrak samochodu przekazano właścicielowi.
W akcji udział brały OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, OSP Filipowice oraz patrol Policji

Ponadto w IV kwartale kontynuowano akcję dowożenia wody do gospodarstw potrzebujących(39 razy) oraz dwukrotnie wyjeżdżano do usunięcia powalonego drzewa.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply