IV Kwartał 2011

ByOSP Zakliczyn

IV Kwartał 2011

03.10.2011 Wesołów – Pożar ścierniska

W poniedziałek kilka minut przed 13:00 strażacy z Zakliczyna dostali wezwanie do pożaru ścierniska w miejscowości Wesołów. Z informacji wynikało, że zagrożone są pobliskie zabudowania. Po dotarciu na miejsce stwierdzono, że ogień obejmuje ok. 1ha. Pożar ugaszono przy pomocy specjalnych zraszaczy zamontowanych na wozie gaśniczym oraz tłumic i łopat. W akcji uczestniczył jeden zastęp OSP Zakliczyn.

24.10.2011 Faściszowa – Wypadek drogowy

W nocy z niedzieli na poniedziałek 24.10.2011 r. kilkanaście minut po północy OSP Zakliczyn zadysponowano do wypadku drogowego w miejscowości Faściszowa (przed zjazdem na Brzozową), gdzie kierujący samochodem marki Honda przy dużej prędkości stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu uderzając w betonowe zabezpieczenie brzegu kanału odpływowego. Kierowca samochodu z podejrzeniem uszkodzenia klatki piersiowej w poważnym stanie został przetransportowany do szpitala. Strażacy z Zakliczyna zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz pojazd poszkodowanego. W akcji uczestniczyli: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska, Zespół Pogotowia Ratunkowego oraz patrol Policji.

28.11.2011 Lusławice – Pożar

W poniedziałkowe późne popołudnie ok. 17:00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw w miejscowości Lusławice w starym korycie rzeki Paleśnianka. Dyżurny Operacyjny zadysponował zastęp strażaków z Zakliczyna. Na miejscu okazało się, że płonie dzikie wysypisko śmieci. Pożar ugaszono przy pomocy szybkiego natarcia, tłumic i łopat.

01.12.2011 Zawada Lanckorońska – Wypadek drogowy

Do kolejnego groźnie wyglądającego wypadku doszło 1 grudnia 2011 r. w godzinach przedpołudniowych na granicy miejscowości Zawada Lanckorońska i Roztoka. Kierujący samochodem VW Passat podczas manewru wyprzedzania został uderzony w tył samochodu przez pojazd wyprzedzany chcący skręcić w lewo. W wyniku uderzenia kierowca Passata stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi zatrzymując się na dachu w pobliskich użytkach rolnych. Kierowca może mówić o dużym szczęściu ponieważ w wyniku wypadku nie odniósł żadnych obrażeń podobnie jak i pasażerowie drugiego samochodu. Ratownicy z Zakliczyna zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz samochody poszkodowanych. Poza OSP Zakliczyn w akacji uczestniczył zastęp PSP Tarnów – Siedliska oraz Patrol Policji. 

27.12.2011 Zawada Lanckorońska – Pożar budynku mieszkalnego

We wtorek około godz. 22:30 zakliczyńscy strażacy zostali zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Zawada Lanckorońska. Z informacji wynikało, że prawdopodobnie właściciel jest wewnątrz mieszkania. Na miejscu pierwsza pojawiła się Jednostka OSP Gwoździec rozwijając główne linie gaśnicze, a następnie zastępy z Zakliczyna. Podjęto decyzję o wejściu do budynku. Po przeszukaniu mieszkania strażacy z Zakliczyna i Gwoźdźca odnaleźli i ewakuowali nieprzytomnego właściciela. Następnie przystąpili do udzielenia mu pierwszej pomocy medycznej. Po kilku minutach tlenoterapii poszkodowany odzyskał przytomność . W tym czasie na miejsce akcji dojechała Jednostka z Filipowic oraz zastęp PSP Tarnów – Siedliska. Po około godzinie pożar został opanowany. Całkowitemu spaleniu uległo jedno pomieszczenie oraz dach budynku. Poszkodowanego przekazano ratownikom z pogotowia. Na miejscu pracowały: dwa zastępy OSP Gwoździec, dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Filipowice, PSP Tarnów Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz Patrol Policji.

Ostatni kwartał 2011 roku stał pod znakiem suszy na terenie całej Gminy. Strażacy z Zakliczyna dostarczali wodę samochodem gaśniczym do potrzebujących ponad 10 razy. Zbiorniki ustawiono w Paleśnicy, Filipowicach, Wesołowie oraz Faliszewicach. Wodę pobierano z hydrantów sieci wodociągowej na terenie naszej Gminy. Dostarczana woda nadawała się tylko i wyłącznie do celów gospodarczych.

Ponadto w IV kw. zakliczyńscy strażacy wyjeżdżali do mniejszych zdarzeń typu: powalone drzewa, małe pożary.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply