Raport naczelnika – III kwartał 2016 r.

ByOSP Zakliczyn

Raport naczelnika – III kwartał 2016 r.

3.07.2016 – Zakliczyn – Wypadek.

W niedzielne popołudnie około godziny 18:50 SKKM W Tarnowie powiadomiło OSP Zakliczyn o wypadku na ul. Krakowskiej w Zakliczynie w okolicach oczyszczalni. Na miejsce udał się zastęp będący w tym czasie na pokazach w Charzewicach. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych w wyniku czego jedno z aut znalazło się w rowie. Na miejscu obecny był już obecny był już jeden Zespół Ratownicta Medycznego. Strażacy natychmiast rozpoczęli działania od zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz udzielenia pierwszej pomocy pozostałym poszkodowanym przed przyjazdem kolejnego ZRM. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. Na miejscu obecny był zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, PSP Tarnów, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

9.07.2016 – Wesołów – Pożar.

Do groźnego pożaru doszło w miejscowości Wesołów, gdzie z nieustalonych przyczyn zapaliła się zabalowana słoma. Pożar był o tyle niebezpieczny, gdyż składowisko znajdowało się pomiędzy wysuszonym, nieskoszonym zbożem. Na miejsce skierowano natychmiast jednostki OSP z tereny gminy Zakliczyn oraz PSP Tarnów – Siedliska. Na szczęście zagrożenie rozprzestrzeniania się ognia udało się zatrzymać, jednak dogaszanie kilkuset bali trwało całą noc przy użyciu ciężkiego sprzętu. Na miejscu pracowały, oprócz wspomnianych jednostek, OSP Filipowice, OSP Stróże, OSP Wola Stróska oraz patrol policji.

22.07.2016 – Kończyska – Wypadek.

22 lipca br. tuż przed godziną 7:00 SKKM w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do wypadku samochodowego na drodze gminnej w miejscowości Kończyska. Zgodnie z treścią zgłodzenia, w samochodzie mogła znajdować się jedna osoba poszkodowana. Po przyjeździe na miejsce działań okazało się, że kierujący samochodem wypadł z jedni i znalazł się w rowie. Na miejscu obecne było już pogotowie ratunkowe.  Po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego została podjęta decyzja o przewiezieniu go do jednego z tarnowskich szpitali. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

25.07.2016 – Borowa – Wypadek.

W poniedziałek ok. godziny 11.15 ratownicy z Zakliczyna zostali zadysponowani do miejscowości Borowa, gdzie na drodze wojewódzkiej nr 975 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. W zdarzeniu łącznie uczestniczyło 7 osób, z których 2 z obrażeniami zostały przewiezione do szpitala. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów ustalono, że wszystkie osoby opuściły pojazdy o własnych siłach, a uszkodzone samochodu znajdują się na pasie ruchu drogowego, obecny był już również ZRM. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięci pozostałości powypadkowych z powierzchni jezdni. Szczegółowy przebieg oraz przyczyny wypadku ustalała policja. Droga w tym miejscu była zablokowana przez prawie dwie godziny. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

13.08.2016 – Paleśnica – Pożar.

W niedzielne przedpołudnie SKKM w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do pożaru w budynku mieszkalnym w miejscowości Paleśnica. Tuż przed wyjazdem strażaków wpłynęła informacja, że mieszkańcy samodzielnie ugasili pożar. Zastęp GBA Mercedes Atego udał się na miejsce w celu sprawdzenia, czy aby na pewno nie ma już żadnego zagrożenia. Po dotarciu na miejsce działania ratowników polegały na sprawdzeniu pomieszczenia, w którym pojawił się ogień, wyniesieniu lodówki na zewnątrz, która była przyczyną pożaru oraz przewietrzeniu pomieszczenia. Działania OSP trwały około 40 minut.

24.09.2016 – Borowa – Wypadek. 

Do kolejnego wypadku w miejscwości Borowa doszło w sobotnie popołudnie tuż po zakończeniu Gminnych Zawodó Sportowo – Pożarniczych. SKKM w Tarnowie podało informację o wycieku substancji ropopochodnej z samochodu dostawczego. Po przybyciu na miejsce okazało się, że na ostrym zakręcie drogi wojewódzkiej nr 975 doszło do groźnie wyglądającej kolizji drogowej.  Obecny był już patrol policji.  Zadaniem strażaków z Zakliczyna było zabezpieczenia miejsca zdarzenia, usunięciu plamy spod uszkodzonego pojazdu, kierowanie ruchem, przekierowywanie samochodów na objazdy, gdyż droga był całkowicie zablokowana przez około pół godziny oraz usunięciu z jezdni pozostałości po kolizji. Po zakończeniu czynności przez policję, samochód usunięto w bezpieczne miejsce. Nikt nie został poszkodowany. Działania trwały około 1 godziny. Siły i środki: OSP Zakliczym, policja.

Ponadto w III kwartale br. jednostka OSP Zakliczyn pięc razy usuwała powalone drzewa, trzy razy gasiła pożar traw i ściernisk, dwa razy usuwała gniazda szerszeni oraz nautralizowała plamy oleju i interweniowała w zalaniu posesji.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator