III kwartał 2015 r.

ByOSP Zakliczyn

III kwartał 2015 r.

07.07.2015 – Pożar. Wesołów.

We wtorkowe przedpołudnie jednostka OSP Zakliczyn została wezwana do pożaru ambony myśliwskiej w miejscowości Wesołów. Po dojeździe na miejsce okazało się, że cała ambona objęta jest ogniem. Zastęp podał jeden prąd gaśniczy, szybko opanowując pożar. Niestety, ze względu na łatwopalność materiałów, z jakich została zbudowana ambona, prawie w całości została ona zniszczona. Na miejscu jeden zastęp OSP Zakliczyn.

07.07.2015 – Pożar. Zakliczyn.

Do kolejnego pożaru w tym samym dniu doszło w Zakliczynie za kościołem parafialnym pw. św. Idziego. Tym razem strażacy zostali wezwani do pożaru traw na pobliskiej łące. Pożar został szybko opanowany przy pomocy tłumnic i szybkiego natarcia. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn oraz Patrol Policji.

11.07.2015 – Pożar. Słona.

W sobotę około 16:30 dyżurny operacyjny Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie otrzymał zgłoszenie o pożarze siana w miejscowości Słona. Informacja brzmiała o tyle groźnie, że w pobliżu znajdował się las. Do zdarzenia zostały skierowane dwa zastępy OSP Zakliczyn. Na miejscu okazało się,że pożar na szczęście został opanowany przez mieszkańców pobliskich terenów. Działania strażaków polegały na dogaszeniu pogorzeliska.

23.07.2015 – Zerwany dach. Zakliczyn 

W wyniku burzy, jaka przeszła przez Zakliczyn i pobliskie miejscowości, jednostki z całej gminy miały wiele pracy – najczęściej przy usuwaniu powalonych drzew. OSP Zakliczyn interweniowała w tym dniu kilka razy. Najgroźniejsza sytuacja była w Zakliczynie przy ulicy Grabina, gdzie wichura zerwała dach z budynku mieszkalnego. Jeden zastęp OSP Zakliczyn przy pomocy strażaków z PSP przez kilka godzin zabezpieczał dom plandekami i foliami. Inne zastępy interweniowały m.in. w Faściszowej, Kończyskach i Bieśniku.

31.07.2015 – Pożar. Gwoździec.

Do groźnie wyglądającego pożaru doszło w miejscowości Gwoździec, gdzie zapalił się budynek mieszkalno-gospodarczy. Sytuacja była o tyle niebezpieczna. że w bliskiej odległości znajdował się dom jednorodzinny. Przybyłe na miejsce jednostki OSP niezwłocznie przystąpiły do gaszenia pożaru i obrony innych zabudowań. Na szczęście pożar udało się opanować. Jednak ze względu na fakt, że w budynku składowane było siano, potrzeba było zaangażować do dogaszania ciężki sprzęt w postaci koparek. Po 7 godzinach ciezkiej pracy pożar został całkowicie ugaszony. Na miejscu dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, OSP Filipowice, OSP Charzewice, PAP Tarnów  Siedliska, PSP JRG 2.

08.08.2015 – Poszukiwania. Wesołów

Miesiąc sierpień stał pod znakiem wielkich upałów w całym kraju. Ciepło sprawie, że ludzie szukają chłodu w wodzie. Taka sytuacja była w przypadku dwóch młodych mężczyzn, którzy przyjechali się wykąpać nad rzekę Dunajec na wysokości Wesołowa. Niestety, wybrali miejsce bardzo niebezpieczne ze względu na głębokość i panujące tam wiry. Zeszli pod wodę i już spod niej nie wypłynęli. Ratowników wezwali świadkowie, którzy widzieli całe zajście. Do akcji skierowano OSP Zakliczyn z łodzią, PSP Tarnów z łodzią oraz zastęp nurków z JRG 2 w Tarnowie. Po przeszło dwóch godzinach udało się odnaleźć ciało jednego z nich. Poszukiwania drugiego nie odniosły skutku. Ze względu na zmrok postanowiono akcję poszukiwawczą przełożyć na następny dzień. Od rana na miejscu pracowały łodzie i nurkowie przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu m.in. kamery termowizyjnej. Jednak ciało drugiego mężczyzny zostało odnalezione dopiero na trzeci dzień, kilkadziesiąt metrów od miejsca gdzie chłopcy weszli do wody. To jest kolejny przykład, jak Dunajec potrafi być niebezpieczny.

18.08.2015 – Wypadek. Zawada Lanckorońska.

We wtorek tuż przed godziną 7 rano na drodze wojewódzkiej w miejscowości Zawada Lanckorońska doszło do zderzenia samochodu osobowego z tirem. Pomimo tego,  że zdarzenie wyglądało groźnie, nikomu nic się nie stało. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz uszkodzone samochody. Ruch odbywał się wahadłowo. Na miejscu: OSP Zakliczyn, PSP Tarów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe, Patrol Policji.

19.08.2015 – Wypadek. Roztoka.

19 sierpnia około godziny 19:40 jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku z udziałem motocyklisty na drodze wojewódzkiej nr 975 w kierunku Tarnowa. Miejsce zdarzenia było zabezpieczone przed przyjazdem ratowników przez motocyklowy patrol policji, który kilka minut po wypadku przejeżdżał tą trasą. Obecna była również pielęgniarka (przypadkowa osoba), która zajęła się poszkodowanym. Do zadań strażaków należało w pierwszej kolejności udzielenie pomocy poszkodowanemu i przekazanie go zespołowi pogotowia ratunkowego oraz kierowanie ruchem. Droga od Zakliczyna w stronę Tarnowa w tym miejscu była całkowicie zablokowana. Kolejne działania polegały na zabezpieczeniu motocykla oraz uprzątnięcie jezdni przed przywróceniem ruchu na drodze. Na miejscu zastęp OSP Zakliczyn, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

20.08.2015 – Pożar. Wola Stróska.

W czwartek kilka minut przed godz. 9 rano wybuchł pożar budynku gospodarczego w miejscowości Wola Stróska. Sytuacja yła skomplikowana ze względu ma trudny teren dojazdu. Na miejsce pierwsze dotarła jednostka ze Stróż, która niezwłocznie przystąpiła do gaszenia pożaru. Następnie pojawiły się jednostki z Zakliczyna oraz PSP Tarnów – Siedliska. Pożar udało się opanować po kilkudziesięciu minutach. na szczęście nikomu nic się nie stało.

20.09.2015 – Roztoka. Pożar.

Do kolejnego pożaru, tym razem samochodu osobowego, doszło w miejscowości Roztoka. Małżeństwo z dzieckiem, jadąc w kierunku Zakliczyna, zauważyło wydobywający się dym spod maski swojego samochodu. Natychmiast zatrzymali pojazd i przystąpili do próby ugaszenia pożaru. Niestety, bezskutecznie. Ogień udało się opanować dopiero po interwencji przybyłych na miejsce strażaków z Zakliczyna. Na szczęście nikt nie został ranny. Przednia część samochodu uległa całkowitemu spaleniu. Na miejscu pracował również patrol policji.

26.09.5015 – Wypadek. Bieśnik.

W miejscowości Bieśnik na łuku drogi zderzyły się samochód marki Peugeot oraz samochód dostawczy marki Renault. W samochodzie osobowym podróżowało dwóch mężczyzn z dzieckiem. Mody chłopiec ze wględu na złe samopoczucie został zabrany do szpitala. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz pojazdów i kierowanie ruchem. Na iejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji, Pogotowie Ratunkowe.

29.09.2015 -Pożar. Lusławice.

W godzinach popołudniowych w miejscowości Lusłąwice wybuchł pożar piwnicy budynku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce dowódca OSP Zakliczyn podjął decyzję o wprowadzeniu roty w aparatach ODO do środka. W budynku panowało całkowite zadymienie. Po kilkudziesięciu minutach pożar udało się zlokalizować. pomieszczenia zostały oddymione, a budynek przekazano właścicielowi. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz Patrol Policji.

Ponadto w III kwartale 2015 roku strażacy z Zakliczyna ponad 70 razy dowozili wodę do osób potrzebujących, blisko 20 razy usuwali gniazda szerszeni, 6 razy usuwali powalone drzewa, a po razie pompowali studnię i prowadzili poszukiwania. Zanotowano również jeden alarm fałszywy.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator