III kwartał 2014 r.

ByOSP Zakliczyn

III kwartał 2014 r.

18.07.2014 – Poszukiwanie topielca. Zakliczyn. 

W piątkowy poranek, kilka minut przed godziną 10, strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani na rzekę Dunajec do działań związanych z poszukiwaniem topielca. Na miejsce wyjechał zestaw: samochód Land Rover z łodzią oraz Mercedes Sprinter. Po zwodowaniu łodzi rozpoczęto poszukiwania. Działania były utrudnione ze względu na wysoki stan rzeki. Oprócz naszych ratowników w akcji brały udział zastępy z JRG w Brzesku oraz w Tarnowie. Po 6 godzinach ciężkiej pracy poszukiwania odniosły skutek. Z rzeki wyłowiono ciało zaginionej kobiety, które po przetransportowaniu do brzegu zastało przekazane policji. W działaniach oprócz wspomnianych zastępów Straży Pożarnej brały udział Zespół Pogotowia Ratunkowego oraz Policja.

19.07.2014 – Pożar samochodu. Zakliczyn.

W sobotę około godziny 7 rano w Zakliczynie przy stacji paliw obok domu handlowego Pryzmat podczas tankowania busa osobowego wybuchł pożar. Na miejsce skierowano zastęp OSP Zakliczyn. Dzięki przytomnemu zachowaniu kierowcy pojazd został szybko ugaszony przy pomocy gaśnic proszkowych. Przy- byli na miejsce strażacy sprawdzili i zabezpieczyli pojazd, po czym przekazali go policji. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał. W zdarzeniu brał udział zastęp OSP Zakliczyn oraz Patrol Policji.

25.07.2014 – Przyjęcie śmigłowca. Zawada Lanckorońska.

W lipcowy upalny dzień ratownicy z OSP Zakliczyn po raz kolejny zostali zadysponowani do zabezpieczenia lądowiska dla helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zdarzenie miało miejsce w Zawadzie Lanckorońskiej. Pracownik budowlany wykonujący pracę na rusztowaniu przy budynku mieszkalnym spadł z wysokości. Przybyły na miejsce Zespół Pogotowia Ratunkowego, ze względu na niestabilny stan poszkodowanego, podjął decyzję o wezwaniu LPR. Na szczęście po kilkunastu minutach udało im się ustabilizować stan pacjenta i podjęto decyzję o odwołaniu pogotowia LPR oraz naszego zastępu. W zdarzeniu brał udział Zespół Pogotowia Ratunkowego, Patrol Policji oraz zastęp OSP Zakliczyn.

16.08.2014 – Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Wesołów.

Podczas imprezy organizowanej w Wesołowie (przy miejscowej świetlicy) doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jeden z uczestników zabawy upadł na ziemię, uderzając głową o betonową płytę, w wyniku czego stracił przytomność. Obecni na miejscu ratownicy z Zakliczyna bezzwłocznie przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Wezwane zostało również Pogotowie Ratunkowe. Pomoc poszkodowanemu polegała na opatrzeniu powstałej rany na głowie, podaniu tlenu oraz przygotowaniu pacjenta do transportu. Zabezpieczony poszkodowany został przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

17.08.2014 – Pożar sadzy w kominie. Dzierżaniny.

W miejscowości Dzierżaniny w domu wielorodzinnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Do zdarzenia skierowany został zastęp OSP Zakliczyn. Po przyjeździe na miejsce dowódca podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców ze względu na duże zadymienie górnego piętra budynku. Pożar sadzy ugaszono przy pomocy gaśnic proszkowych. Niestety, ze względu na zły stan przewodu kominowego podjęto decyzję o jego częściowej rozbiórce. Po ponad 3 godzinach akcja została zakończona a mieszkańcy powrócili do budynku. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

22.08.2014 – Pożar kotłowni. Zawada Lanckorońska.

22 sierpnia w godzinach wieczornych strażacy z Zakliczyna zostali wezwani do pożaru budynku jednorodzinnego, w którym została poszkodowana jedna osoba. Po dotarciu na miejsce okazało się, że nikomu nic się nie stało, a pożar wystąpił tylko w kotłowni tego budynku i zanim przybyliśmy na miejsce pomocni sąsiedzi ugasili zarzewie ognia. Nasze zadanie polegało na dogaszeniu i usunięciu pozostałych zagrożeń powstałych w wyniku pożaru. W zdarzeniu brały udział: OSP Zakliczyn (dwa zastępy), OSP Filipowice, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji.

23.08.2014 – Wypadek. Faściszowa.

W sobotnie późne popołudnie doszło do groźnego wypadku w miejscowości Faściszowa na wysokości Baru „Anetka”, gdzie na łuku drogi zderzyły się dwa samochody: BMW 5 i Volvo. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy oba samochody, natomiast żadnemu z pasażerów nic się nie stało. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, samochodów oraz neutralizacji powstałych plam substancji ropopochodnych.

26.08.2014 – Wypadek. Bieśnik.

Do kolejnego groźnego wypadku doszło w miejscowości Bieśnik, gdzie na łuku drogi kierujący samochodem marki Fiat Siena, jadąc od strony Paleśnicy stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący z naprzeciwka samochód marki WV Passat. W wyniku zderzenia poszkodowana została kobieta, która po zaopatrzeniu została prze- transportowana do szpitala. Przybyła na miejsce OSP Zakliczyn zabezpieczyła miejsce zdarzenia oraz podjęła decyzję o częściowym zamknięciu ruchu. W akcji brały udział również PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz Patrol Policji.

W III kwartale roku 2014 OSP Zakliczyn wyjeżdżała 5 razy do usunięcia gniazd szerszeni, 3 razy do neutralizacji plam oleju, raz do usunięcia powalonego drzewa, raz do pompowania studni i raz do pożaru traw. Ponadto OSP wyjeżdżała do zabezpieczenia posesji przed zalaniem, a także do patrolowania lokalnych rzek oraz monitorowania śluz.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

 

About the author

OSP Zakliczyn administrator