II kwartał 2016 r.

ByOSP Zakliczyn

II kwartał 2016 r.

1.04.2016 – Lusławice – Wypadek.

W piątkowe popołudnie kilkanaście minut po godz. 14:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Lusławice. Na miejsce skierowano jeden zastęp GBA Mercedes Atego oraz PSP Tarnów-Siedliska. Po rozpoznaniu stwierdzono, że samochód osobowy marki Audi, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, wymusił pierwszeństwo, w wyniki którego doszło do zderzenia z pojazdem marki Fiat Panda. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przywróceniu ciągłości ruchu.

4.04.2016 – Zakliczyn – Pożar piwnicy.

Do niebezpiecznego pożaru doszło w Zakliczynie przy ul. Jana III Sobieskiego, gdzie w wyniku pozostawienia grzałki elektrycznej włączonej do sieci zapaliły się gazety i kartony składowane w piwnicy budynku mieszkalnego. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy OSP Zakliczyn, jeden zastęp OSP Stróże oraz jeden zastęp PSP Tarnów – Siedliska. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej – nikt nie doznał obrażeń. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki OSP Zakliczyn, strażacy przystąpili do gaszenia pożaru oraz powzięli informacje, którą przekazał im właściciel budynku, że na piętrze pozostał pies. Strażacy zabezpieczeni w aparaty powietrzne weszli do budynku, odnaleźli i ewakuowali psa. Po wyniesieniu z budynku pies został przekazany właścicielowi. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brały cztery zastępy Straży Pożarnej – łącznie 20 strażaków.

6.04.2016 – Zawada Lanckorońska – Wypadek. 

Opisując zdarzenie z poprzedniego kwartału, gdzie w Wielką Sobotę w wypadku z udziałem samochodu ciężarowego i samochodów osobowych zginał kierowca Fiata 126p nie miałem pojęcia, że był to początek serii tragicznych wypadków na drodze wojewódzkiej Wojnicz-Jurków. W ciągu zaledwie trzech tygodni zginęło tam dwóch mężczyzn, a kilka osób zostało rannych. Za każdym razem informacja ze stanowiska kierowania brzmiała podobnie: wypadek samochodu osobowego z ciężarowym, w pojazdach osoby zakleszczone. Jednym z tych zdarzeń był wypadek w miejscowości Zawada Lanckorońska. W zdarzeniu brały udział samochody osobowe marki VW Sharan i BMW oraz samochód ciężarkowy MAN. Na miejsce skierowano OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec i PSP Tarnów – Siedliska, JRG 1 oraz dowódcę zmiany. Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki z Zakliczyna dowódca ustalił, że w samochodach łącznie podróżowało 5 osób. Kierowca sharana bez oznak życia nadal przebywał w pojeździe. Aby o wydobyć strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu. Po wyciągnięciu wspólnie z obsada pogotowia ratunkowego podjęto czynności reanimacyjne. Niestety, po kilkudziesięciu minutach lekarz stwierdził zgon poszkodowanego. Dwie inne osoby z tego samego pojazdu z mniejszymi obrażeniami trafiły do szpitala. Pozostałe osoby nie zostały ranne. Oprócz straży pożarnej na miejscu pracowały: pogotowie ratunkowe, policja, prokurator.

9.04.2016 – Wesołów – Zabezpieczenie niewybuchu.

W miejscowości Wesołów, w okolicy „starego” ostu, jeden z mieszkańców odkrył niewybuch. Z racji iż był to początek weekendu, a miejsce odosobnione saperzy postanowili, oedbrać znalezisko dopiero w poniedziałek. Na miejscu niezwłocznie zaciągnięto wartę. Niewypału pilnowali: policja oraz strażacy z Zakliczyna, Filipowic oraz Gwoźdźca.

11.04.2016 – Roztoka – Wypadek.

Do kolejnego wypadku na drodze wojewódzkiej w kierunku Tarnowa, tym razem w miejscowości Roztoka, doszło w poniedziałek kilka minut po godz. 12:00. Przyczyną zdarzenia była najprawdopodobniej nadmierna prędkość. Na łuku drogi VW Passat zjechał na przeciwległy pas ruchu, zderzając się czołowo z samochodem osobowym marki Peugeot 307. W wyniku zdarzenia dwie osoby odniosły obrażenia. Aby wydobyć jedną z nich, użyto sprzętu hydraulicznego. Droga w tym miejscu była całkowicie zablokowana. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, policja. pogotowie ratunkowe.

18.04.2016 – Zawada Lanckorońska – Wypadek.

Wypadek w miejscowości Zawada Lanckorońska. Ze Stanowiska Kierowania napływa informacja, że w zdarzeniu brały udział trzy samochody: jeden bus, dostawczy i ciężarowy. W jednym z pojazdów osoba poszkodowana – zakleszczona. Na miejsce zadysponowane zostały OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, PSP Tarnów – Siedliska, JRG 1 Tarnów, dowódca zmiany. Na miejscu okazuje się, że zakleszczony jest kierowca busa. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wydobywają poszykowanego, a następnie przekazują go zespołowi pogotowia ratunkowego. Droga w tym miejscu była całkowicie zablokowana.

25.04.2016 – Zakliczyn – Wypadek.

Początek tygodnia i znów wypadek. Ty razem w Zakliczynie, w okolicy skrzyżowania ulic Krakowskiej i Spółdzielczej. W wypadku brał udział samochód osobowy oraz bus. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana i przetransportowana do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Na czas działań droga była całkowicie zablokowana. Siły i środki: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, ZRM oraz patrol policji.

26.05.2016 – Zakliczyn – pomoc poszkodowanego. 

Podczas Koncertu Uwielbienia w Boże Ciało w Zakliczynie, gdzie OSP Zakliczyn zabezpieczała imprezę pod względem medycznym, doszło do pobicia mężczyzny. Ratownicy niezwłocznie przystąpili do udzielenia pomocy poszkodowanemu, którego stan był poważny. Po ustabilizowaniu pacjenta, przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował go do szpitala. Na miejscu działał zastęp OSP Zakliczyn oraz pogotowie ratunkowe i policja.

 

Ponadto w drugim kwartale br. strażacy z Zakliczyna wyjeżdżali dwa razy do pożaru traw, raz do neutralizacji plamy substancji ropopochodnych, raz do otwarcia drzwi w mieszkaniu i sześć razy z wodą do osób potrzebujących. Zanotowano również dwa alarmy fałszywe w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – alarm z monitoringu.

 

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator