II kwartał 2014 r.

ByOSP Zakliczyn

II kwartał 2014 r.

14.04.2014 – Wypadek. Zakliczyn.

Podczas wykonywania lewoskrętu na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Polnej doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch samochodów, w wyniku którego uszkodzony został trzeci pojazd oczekujący na wyjazd z ulicy Polnej. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, ocenie stanu poszkodowanych oraz przekazaniu ich zespołowi pogotowia ratunkowego, zabezpieczeniu wycieków substancji eksploatacyjnych, kierowaniu ruchem oraz uprzątnięciu miejsca zdarzenia. W działaniach udział brały dwa zastępy Straży Pożarnej, patrol policji, oraz karetka Pogotowia Ratunkowego.

22.04.2014 – Wypadek. Zakliczyn.

W Poniedziałek Wielkanocny około godz. 11:30 Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie została zadysponowana do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego oraz Jagiellońskiej, gdzie kierujący samochodem osobowym, jadąc od ul Jagiellońskiej w kierunku klasztoru, wymusił pierwszeństwo prawidłowo jadącemu od strony Paleśnicy motocykliście. W wyniku zderzenia lekkich obrażeń doznał kierujący motocyklem, który został zabrany przez zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala na dodatkowe badania. Pasażerowie samochodu osobowego nie odnieśli żadnych obrażeń. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdów oraz kierowaniu ruchem. W akcji brały udział: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz patrol policji.

28.04.2014 – Wypadek. Wesołów.

Na łuku ulicy Adama Mickiewicza w miejscowości Wesołów kierujący pojazdem VW Caddy, wyprzedzając rowerzystkę nie zastosował należytej odległości i zderzył się z jadącym z naprzeciwka Citroenem Berlingo. W wyniku kolizji VW przewrócił się na prawy bok pojazdu, a Citroen zatrzymał się na poboczu drogi. Osobom kierującym pojazdami została udzielona pierwsza pomoc medyczna jednakże ich obrażenia okazały się niegroźne, lekko ranna została rowerzystka. Po przyjeździe patrolu policji przewrócono pojazd na koła i usunięto wszystkie samochody w bezpieczne miejsce. Działania ratownicze prowadziły: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska, karetka Pogotowia Ratunkowego oraz patrol policji.

1.05.2014. – Pożar budynku mieszkalnego. Roztoka.

W czwartkowe popołudnie, kilka minut po 13, do Dyżurnego Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Roztoka. Natychmiast na miejsce skierowano zastępy z OSP Zakliczyn, Gwoździec, Filipowice i PSP Tarnów-Siedliska. Pierwszy na miejscu pojawił się Zakliczyn, który przy pomocy szybkiego natarcia szybko opanował pożar. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność komina dymowego. Niestety, aby dogasić ogień podjęto decyzję o częściowym demontażu pokrycia dachowego oraz stropu i poddasza wokół komina. Po kilku godzinach pracy jednostki powróciły do strażnic. W akcji brały udział, oprócz wspomnianych jednostek, zespół Pogotowia Ratunkowego i patrol policji

13.05.2014 – Powódź. Teren Gminy Zakliczyn.

Ze względu na niekorzystne prognozy strażacy z całej gminy dostali polecenie, aby sprawdzić stan rzek, śluz i przepustów na lokalnych rzekach. Niestety, prognozy sprawdziły się i w dniach 13-16 maja na skutek silnych opadów deszczu na terenie naszej gminy został ogłoszony alarm powodziowy. Pracowały wszystkie jednostki OSP. W gminie został powołany sztab kryzysowy. Początek to przede wszystkim usuwanie powalonych drzew ze względu na podmoczenie terenów i wiejący silny wiatr. 15 maja wieczorem na skutek oberwania chmury wylała rzeka Paleśnianka. Najgorsza sytuacja była w Pale- śnicy, gdzie zalanych zostało kilka budynków mieszkalnych. Strażacy w pocie czoła przy pomocy dostępnego sprzętu ewakuowali mieszkańców i dobytek, workowali piasek i ustawiali wały przeciwpowodziowe, próbując ratować zabudowania. Przez całą akcję powodziową prawie bez przerw pracowały pompy na oczyszczali ścieków w Zakliczynie. Następny dzień pokazał rozmiary zniszczeń. Przystąpiono do szacowania strat i sprzątania. Rozpoczęto akcję pompowania zalanych terenów, piwnic i studni. Łącznie do działań związanych z powodzią tylko Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie wyjeżdżała blisko 30 razy, angażując ponad dwudziestu strażaków i przepracowując łącznie blisko 400 godzin roboczych

28.05.2014. Pożar stodoły. Zakliczyn.

Do kolejnego pożaru doszło w środę późnym wieczorem. Ze zgłoszenia wynikało,że pali się stodoła w Zakliczynie przy ul. Malczewskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek szczęśliwie okazało się, że dzięki właścicielowi pożar został ugaszony w zarodku. W akcji brały udział dwa zastępy OSP Zakliczyn i PSP Tarnów-Siedliska.

30.05.2014. – Wypadek. Kończyska.

Na skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą wojewódzką 980 na wysokości Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego kierująca pojazdem Skoda Favorit poruszająca się od klasztoru Bernardynek, przejeżdżając drogę wojewódzką nie zachowała należytej ostrożności i uderzyła w prawidłowo poruszający się motorower marki Romet. W wyniku zderzenia kierujący motorowerem spadł z pojazdu, uderzając głową o chodnik. Siła upadku była na tyle silna, że kask motorowerzysty pękł na dwie części a sam poszkodowany stracił chwilowo przytomność. Uszkodzeniu uległ również sam motorower oraz zderzak pojazdu Skoda. Po przyjeździe na miejsce zastęp OSP Zakliczyn zastał poszkodowanego opatrywanego w karetce Pogotowia Ratunkowego, podjął więc czynności zabezpieczających teren zdarzenia i organizacji ruchu wahadłowego na ruchliwej trasie wojewódzkiej. Poszkodowany został odwieziony do szpitala w celu przeprowadzenia dokładnych badań, a po wykonaniu czynności przez funkcjonariuszy ruchu drogowego policji z Tarnowa, uprzątnięto pojazdy i przywrócono poprawną organizację ruchu. W działaniach udział brały zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska, karetka Pogotowia Ratunkowego, patrol policji.

19.06.2014. – Wypadek. Zakliczyn.

W czwartkowe popołudnie, tuż po uroczystości Bożego Ciała, do strażaków z Zakliczyna wpłynęła informacja o wypadku w Zakliczynie na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Jagiellońskiej. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe, w których łącznie podróżowało 5 osób. Jedna, pasażerka Fiata, z ogólnymi potłuczeniami została zabrana przez przybyły na miejsce zespół Pogotowia Ratunkowego do szpitala na dalsze badania. Działania strażaków polegały w pierwszej kolejności na pomocy poszkodowanym oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie samochody zostały zepchnięte na parking przy klasztorze oraz zebrano wyciekający płyn chłodniczy. W akcji brał udział zastęp OSP Zakliczyn, Zespół Pogotowia Ratunkowego oraz patrol policji.

28.06.2014 – Wypadek. Zakliczyn.

W nocy z 28 na 29 czerwca jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do zdarzenia drogowego obok stacji paliw Lotos w Zakliczynie. Kierujący pojazdem Audi A4 wyjeżdżając ze stacji paliw zajechał drogę jadącemu drogą główną pojazdowi Toyota Corolla. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu pojazdów oraz miejsca akcji. W zdarzeniu szczę- śliwie nikt nie ucierpiał. Na miejsce oprócz jednego zastępu z OSP Zakliczyn został zadysponowany patrol policji, Pogotowie Ratunkowe oraz zastęp JRG z Tarnowa. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, jak ważne jest podanie dokładnego miejsca zdarzenia przez osobę zgłaszającą. Brak precyzyjnych informacji znacznie wydłuża czas dojazdu służb ratowniczych na miejsce.

Ponadto w drugim kwartale 2014 roku raz wyjeżdżano do gaszenia płonących traw i nieużytków rolnych, raz do usunięcia szerszeni, raz do przyjęcia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz trzy razy dowożono wodę dla potrzebujących. Naszej OSP doszedł nowy obowiązek, mianowicie jesteśmy zobowiązani do zabezpieczenia medycznego meczów piłki nożnej rozgrywanych przez klub Dunajec Zakliczyn. Takich wyjazdów w drugim kwartale było sześć. Odnotowano również jeden alarm fałszywy.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

 

About the author

OSP Zakliczyn administrator