II Kwartał 2012

ByOSP Zakliczyn

II Kwartał 2012

06.04.2012 Zakliczyn – Wypadek

W piątkowe popołudnie kilka minut przed godziną 14:00 na prostym odcinku drogi w kierunku od Zakliczyna na Paleśnicę kierujący samochodem marki BMW przy dużej prędkości stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Uczestnicy wypadku o własnych siłach opuścili pojazd. Prawdopodobnie wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Na szczęcie żaden z nich nie odniósł poważniejszych obrażeń. Na miejscu pracowały: dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja i Pogotowie Ratunkowe.

07.04.2012 Olszowa – Pożar samochodu

W sobotę kilka minut po 13:00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Olszowa. Dyżurny operacyjny zadysponował do zdarzenia OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów – Siedliska. Na miejscu okazało się, że samochód częściowo został ugaszony przez właściciela. Niestety duża jego część uległa zniszczeniu podobnie jak urządzenia elektryczne, który były w nim przewożone. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaparkowanie pojazdu na pozostałościach z ogniska. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

01.05.2012 Melsztyn – Pożar lasu

Do kolejnego pożaru tym razem poszycia leśnego doszło w miejscowości Melsztyn. Ze względu na duże zagrożenie spowodowane przedłużającą się suszą na miejsce zadysponowano: OSP Gwoździec, dwa zastępy OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów-Siedliska. Na szczęście pożar udało się ugasić w „zarodku”.

03.05.2012 Roztoka – Wypadek

Do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych i przyczepki z kajakami doszło na skrzyżowaniu w miejscowości Roztoka. Kierujący samochodem marki Opel jadąc od Jurkowa nie ustąpił pierwszeństwa przewożącemu na przyczepie kajaki, jadącemu od Zakliczyna pojazdowi marki Suzuki. W wyniku zderzenia przewożone kajaki rozszczepiły się uderzając w samochód jadący od strony Tarnowa. Jedna osoba z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa szyjnego została przetransportowana do szpitala. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie ratunkowe.

18.05.2012 Zakliczyn – Przyjęcie śmigłowca

W poniedziałek 18 maja rano, o godzinie 7:30 strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani do podjęcia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W sile 2 zastępów udali się na gminne lądowisko przystosowane do dziennego podejmowania śmigłowców. Zlokalizowane jest ono na płycie głównej boiska LKS Dunajec przy ul. Kamieniec. Przyczyną lądowania śmigłowca była potrzeba podjęcia pacjenta z rozległymi ranami poparzeń tułowia oraz kończyn górnych. Stan pacjenta pogarszał się w szybkim tempie co powodowało potrzebę niezwłocznego transportu poszkodowanego do szpitala specjalistycznego w Siemianowicach Śląskich. Po przygotowaniu oraz odpowiednim rozmieszczeniu sprzętu przystąpiono do procedury lądowania. Ustabilizowany do transportu pacjent został przekazany ratownikom z LPR. Następnie  rozpoczęto procedurę startu śmigłowca, który wzbił się w powietrze i odleciał w kierunku zachodnim.

Jak dobrze wiemy płyta głównego boiska klubu jest bardzo starannie pielęgnowana, dla tego nasze działania staramy się prowadzić w taki sposób aby jak w największym stopniu zminimalizować możliwości uszkodzenia nawierzchni. Jednakże specyfika tego typu działań, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz powierzchni, a właśnie boisko przy kamieńcu spełnia najlepiej rolę takiego lądowiska.

Korzystając z okazji chcemy podziękować zarządowi LKS Dunajec Zakliczyn za dobrą współpracę podczas tego zdarzenia.

20.05.2012 Zakliczyn – Wypadek

20 maja br. zastęp OSP Zakliczyn zadysponowano do zdarzenia na ul. Krakowskiej w okolicach skrzyżowania z ulicą Polną. Motocyklista jadąc od strony mostu na Dunajcu chcąc uniknąć najechania na tył pojazdu, próbował ominąć go środkiem drogi. Pechowo ocenił odległość i uderzył w tylne nadkole autokaru. Kierowca jednośladu może mówić o sporym szczęściu gdyż wyżej wspomniany autobus w chwili wypadku stał w miejscu co skutkowało mniejszą energią zderzenia. Motocyklista został zabrany do szpitala celem szczegółowych badań. Działania prowadzone były przez kilka godzin i skupiały się na rozładowaniu powstałych korków. W wyniku potrzeby zorganizowano ruch wahadłowy na ulicy Polnej, gdzie siłami sześciu ratowników udało się opanować nerwy kierowców oraz zaprowadzić porządek w organizacji dużego popołudniowego ruchu. Działania zabezpieczały dodatkowo dwa radiowozy Wydziału Ruchu Drogowego Policji.

22.05.2012 Zakliczyn – Wyłowienie topielca

We wtorek wczesnym porankiem ratownicy z Zakliczyna zostali wezwani do wyłowienia ciała z rzeki Dunajec. Ze względu na brak możliwości wodowania łodzi akcję przeprowadzono przy pomocy kombinezonów do pracy w wodzie. Ciało zabezpieczono na brzegu rzeki. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn z łodzią, PSP Tarnów – Siedliska, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

26.05.2012 Zakliczyn – Wypadek

O dużym szczęściu może mówić uczestnik kolejnego wypadku w miejscowości Zakliczyn ( koło Ośrodka Zdrowia.) Z nieustalonych przyczyn jadąc od strony Lusławic stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na pobliski krawężnik i dachował. Poszkodowany, który nie odniósł poważniejszych obrażeń sam opuścił pojazd. Droga w tym miejscu była całkowicie zamknięta. W zdarzeniu brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

27.05.2012 Zawada Lanckorońska – Pożar budynku mieszkalnego

W niedzielny późny wieczór około godz. 19:30 strażacy z Gminy Zakliczyn zostali wezwani do pożaru doskonale im już znanego budynku mieszkalnego w miejscowości Zawada Lanckorońska. Do pożarów tego budynku ratownicy wyjeżdżali już trzykrotnie w zeszłym roku. Za każdym razem narażając własne życie ratowali z płonącego mieszkania właściciela. Nie inaczej było i tym razem. Na szczęście również i teraz udało się Go uratować bez poważniejszych obrażeń. Pożar został ugaszony a właściciel przekazany Policji. W akcji brały udział: OSP Gwoździec – dwa zastępy, OSP Zakliczyn – dwa zastępy, PSP Tarnów Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

07.06.2012 Borowa – Wyłowienie topielca

Do kolejnej ofiary wody OSP Zakliczyn została zadysponowana do miejscowości Borowa. Ze zgłoszenia wynikało, że w stawie topi się człowiek. Na miejscu okazało się, że ciało zostało wyciągnięte przez rodzinę na brzeg. Niestety poszkodowanego nie udało się uratować. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn – dwa zastępy z łodzią, PSP Tarnów – Siedliska, Patrol Policji i Pogotowie ratunkowe.

14.06.2012 Zakliczyn – Wypadek

W czwartek 14 czerwca przed godziną 7:00 rano Dyżurny Operacyjny MSK zadysponował zakliczyńskich ratowników do wypadku drogowego na ulicy Malczewskiego. Po przybyciu na miejsce zastęp GBA, przystąpił do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i wprowadzenia ruchu wahadłowego. Do zdarzenia doszło gdy kierujący Fordem Transit jadący od klasztoru sióstr Bernardynek nie ustąpił pierwszeństwa poruszającemu się od Gromnika Nissanowi Almera. W wyniku tego dwa samochody zostały poważnie uszkodzone, trzeci pojazd lekko. Kierujący Nissanem został przetransportowany do szpitala przez zespół Pogotowia Ratunkowego. W działaniach udział brały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, zespół Pogotowia Ratunkowego oraz Policja

29.06.2012 Melsztyn – Wypadek

W piątkowy wieczór do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego, w którym jechało pięć osób w tym dwoje dzieci. Do akcji zostały skierowane OSP Gwoździec, OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja i dwie karetki Pogotowia. Pierwsi na miejscu pojawili się ratownicy z Zakliczyna. Po wstępnym rozpoznaniu szczęśliwie stwierdzono, że żadna z osób podróżującym samochodem nie odniosła obrażeń. Do wypadku doszło z winy kierującego samochodem osobowym, który na prostym odcinku drogi podjął manewr wyprzedzania podczas gdy z przeciwka jechał inny pojazd. Kierujący stracił panowanie nad samochodem i dachując wylądował w przydrożnym rowie. Na miejscu zabezpieczono pojazd. Ruch odbywał się wahadłowo.

Ponadto w II kwartale zakliczyńscy strażacy wyjeżdżali do dwóch kolizji, pompowania studni oraz trzy razy dowozili wodę do potrzebujących.

 Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply