I kwartał 2016 r.

ByOSP Zakliczyn

I kwartał 2016 r.

5.01.2016 – Roztoka. Wypadek.

Około godziny 16:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie zadysponowało OSP Zakliczyn do wypadku w miejscowości Roztoka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, przy drodze wojewódzkiej nr 975, okazało się, że dachował samochód osobowy. Na miejscu obecny był już Zespół Ratownictwa Medycznego. Przyczyną wypadku najprawdopodobniej było niedostosowanie się kierowcy do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu czy z pojazdu nie wyciekają paliwo i inne płyny eksploatacyjne. Nikt nie został poszkodowany. Na miejscu: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, karetka pogotowia oraz patrol policji.

25.01.2016 –  Zakliczyn. Pożar drzewa.

W poniedziałek kilka minut przed godziną 23:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do pożaru drzewa na zakliczyńskim rynku. Na miejsce udał się zastęp GBArt. Po rozpoznaniu podano jeden prąd wody z szybkiego natarcia na palące się drzewo. Pożar został szybko opanowany, a zastęp po kilkudziesięciu minutach wrócił do bazy.

7.02.2016 – Zakliczyn. Pożar sadzy w kominie.

Około godziny 20.15 SKKM w Tarnowie zadysponowało naszą jednostkę OSP Zakliczyn do domu jednorodzinnego w Zakliczynie przy ul. Mickiewicza, gdzie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na miejsce udał się zastęp GBA Mercedes Atego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia rozpoczęto działania mające na celu ugaszenie płonących i niebezpiecznych rozgrzanych plastrów sadzy znajdujących się w kominie (okazało się także, że przewód kominowy był zatkany). Wykorzystano do tego celu sito kominowe, zabezpieczające przed wydobywaniem się z komina iskier oraz gaśnic proszkowych. Skorzystano również z wyciora kominiarskiego. Akcja trwała ok 3 godzin.

10-11.02.2016 – Lusławice-Zakliczyn. Zerwane linie energetyczne.

W wyniku obfitych opadów śniegu oraz silnego wiatru na terenie gminy Zakliczyn doszło do kilku zdarzeń związanych z zerwaniem linii energetycznych m.in. w Lusławicach na drodze powiatowej w kierunku Janowic oraz w Zakliczynie przy ul. Kopernika. W oby przypadkach działania strażaków ograniczały się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i oczekiwania na służby energetyczne, które w tych dniach miały bardzo dużo pracy.

1.03.2016 – Lusławice. Poszukiwania.

We wtorek tuż po godzinie 16.30 OSP Zakliczyn została wezwana do przewróconego kajaka na rzece Dunajec e Roztoce, przy granicy z miejscowością Olszyny w pobliżu żwirowni. Kajak został zauważony przez patrol policji, który natychmiast zawiadomił odpowiednie służby. Po dotarciu na miejsce i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że kajak znajduje się na rzece Dunajec, lecz od strony miejscowości Lusławice. Tam został ściągnięty na brzeg przez funkcjonariusza policji, Kajak nie posiadał siodełka, ani żadnych oznaczeń. Przeniesiono go w miejsce, gdzie we razie podwyższenia stanu wody nie będzie ryzyka porwania go przez nurt rzeki. W akcji brały udział: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, policja.

26.03.2016 – Zawada Lanckorońska. Wypadek (zdjęcie).

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło z Wielką Sobotę 26 marca 2016 r. w miejscowości Zawada Lanckorońska. Około godziny 9:00 rano SKKM zadysponowało dwa zastępy OSP Zakliczyn do poważnego wypadku na odcinku drogi wojewódzkiej nr 980 między Zawadą Lanckorońską, a Melsztynem. Kierujący pojazdem Fiat 126p z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z samochodem ciężarowym. Ciężarówka gwałtownie zjechała na lewy pas, wjeżdżając do rowu. Tuż za nią kierujący samochodem marki Volkswagen nie zdążył wyhamować i najechał na ciężarówkę. Kierowca „malucha” w wyniku zderzenia został zakleszczony w pojeździe. Ratownicy przy użyciu urządzeń hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanego i bezpiecznie wyciągnęli go z wraku samochodu. Natychmiast rozpoczęto reanimację, niestety pomimo podjętych prób, poszkodowany zmarł na miejscu. W Volkswagenie natomiast podróżowały cztery osoby, dwóm pasażerom została udzielona pomoc lekarska. Śledczy ustalają, co było przyczyną wypadku. Droga w tym miejscu przez kilka godzin była całkowicie zablokowana. Działania zakończono około godziny 13. Na miejscu pracowały: dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, PSP Tarnów JRG 1, Dowódca JRG 2, pogotowie ratunkowe, policja.

 

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

 

About the author

OSP Zakliczyn administrator