I kwartał 2015 r.

ByOSP Zakliczyn

I kwartał 2015 r.

08.01.2015 –  Wypadek. Zakliczyn.

W czwartkowy wieczór kilka minut po godzinie 18.00 Jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do wypadku drogowego w Zakliczynie na ul. Malczewskiego w pobliżu myjni samochodowej, gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez kierującą samochodem marki VW Golf III, która uderzyła w prawidłowo jadący od ronda w kierunku Gromnika samochód marki Skoda Fabia. W wyniki uderzenia poszkodowane zostały dwie kobiety: kierująca pojazdem marki Golf oraz pasażerka Skody. Obydwie panie z obrażeniami głowy zostały przetransportowane do szpitala. Ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo. Na miejscu pracowały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów -Siedliska, Patrol Policji, Pogotowie Ratunkowe.

31.01.2015. – Powalone drzewa, Melsztyn. Bieśnik.

W wyniku obfitych opadów śniegu doszło do nadmiernego obciążenia drzew, a tym samym do ich powalenia. Jednostka OSP Zakliczyn od wczesnych godzin porannych usuwała skutki śnieżycy, najpierw na drodze wojewódzkiej w miejscowości Melsztyn, a następnie na drodze od Zakliczyna w kierunku Paleśnicy. W akcji brał jeden zastęp OSP Zakliczyn.

09.02.2015 – Pożar budynku mieszkalnego. Wróblowice.

W poniedziałkowy poranek kilka minut przed 7.00 do Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Wróblowice. Dyżurny natychmiast wysłał na miejsce OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, OSP Filipowice, OSP Wróblowice oraz PSP Tarnów – Siedliska. Na miejscu okazało się, że pali się jedno pomieszczenie budynku. Dowódca podjął decyzję o wprowadzeniu roty w aparatach ochrony dróg oddechowych do mieszkania celem zlokalizowania pożaru. Po kilku minutach ogień udało się opanować. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Po blisko dwóch godzinach pracy strażacy wrócili do swoich strażnic. Na miejscu oprócz Straży Pożarnej – Patrol Policji i Pogotowie Ratunkowe.

09.02.2015 – Pożar budynku mieszkalnego. Bieśnik.

W tym samym dniu około godziny 22.26 Jednostka OSP Zakliczyn została zadysponowana do kolejnego pożaru, tym razem garażu w miejscowości Bieśnik. Po rozpoznaniu okazało się, że pali się garażowany samochód osobowy, a w budynku panuje całkowite zadymienie. Utrudnieniem był fakt, iż na miejscu nie było mieszkańców, a budynek był szczelnie zamknięty. Na szczęście po wyważeniu drzwi garażowanych ogień udało się szybko opanować. Prawdopodobną przyczyną pożaru była paląca się sadza w kanale kominowym, a przez nieszczelność, która powstała w kominie zapaleniu uległ wspomniany samochód. Na miejscu pracowały również zastępy OSP Gwoździec, OSP Filipowice, PSP Tarnów – Siedliska oraz Policja.

25.02.2015 – Wypadek – Zawada Lanckorońska

W środę w godzinach porannych zastęp OSP Zakliczyn zadysponowany został do wypadku drogowego w miejscowości Zawada Lanckorońska. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Do wypadku doszło na łuku drogi, gdzie kierujący samochodem marki mercedes stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący z naprzeciwka samochód marki Land Rover. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym oraz pomoc w czynnościach wykonywanych przez ratowników Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu zdarzenia obecny był również zastęp PSP Tarnów – Siedliska, OSP Gwoździec, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Po dwóch godzinach zastępy powróciły do baz.

02.03.2015 – Wypadek. Zakliczyn.

Do kolejnego wypadku doszło w Zakliczynie na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Polnej. Kierujący samochodem marki Seat Ibiza nie zauważył skręcającego przed nim w kierunku ul. Polnej pojazdu marki Opel Omega, uderzył najpierw w jego tył, a następnie zjechał do rowu, uderzając w betonowy przepust. W wyniku zderzenia poszkodowany został kierowca Seata. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. Na miejscu pracowały dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.

05.03.2015 – Wypadek. Charzewice

W czwartkowy wczesny poranek strażacy z Zakliczyna dostali wezwanie do zdarzenia drogowego pomiędzy Zawadą Lanckorońską a Melsztynem. W rzeczywistości do wypadku doszło w miejscowości Charzewice. Na prostej drodze prowadząca samochód osobowy marki Peugeot nie zachowała ostrożności i zjechała z pasa drogowego, uderzając w mostek dojazdowy do posesji. Na szczęście kobieta poruszająca się pojazdem nie odniosła żadnych obrażeń. Działania podjęte na miejscu: odpięcie akumulatorów, zabezpieczenie pojazdu, organizacja ruchu. Czynności prowadziły: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja i Pogotowie Ratunkowe.

06.03.2015 – Pożar samochodu. Paleśnica.

Następnego dnia, również w godzinach porannych kilka minut przed goodz. 6:00 OSP Zakliczyn została zadysponowana do pożaru samochodu osobowego marki Fiat Doblo w miejscowości Paleśnica. Po dojeździe na miejsce podano prąd wody z pianą na płonący pojazd, który był już cały objęty ogniem. Po ugaszeniu wrak przekazano Policji. Droga w tym miejscu była nieprzejezdna. Na miejscu pracowały dwa zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz Policja.

09.03.2015 – Pożar samochodu. Zakliczyn.

Do kolejnego pożaru samochodu doszło w Zakliczynie przy ul. Korczyńskiego kilka minut po godzinie 2 w nocy. Na miejsce zadysponowani zostali ratownicy z OSP Zakliczyn i PSP Tarnów – Siedliska. Po przyjeździe okazało się, że pali się samochód osobowy na jednej z posesji w odległości kilku metrów od budynku mieszkalnego. Pożar szybko ugaszono podając prąd piany ciężkiej na płonący pojazd. Na miejscu oprócz strażaków pracował Patrol Policji.

09.03.2015 – Wypadek. Wróblowice.

Do następnego zdarzenia w tym samym dniu OSP Zakliczyn została wezwana około godziny 8 rano do miejscowości Wróblowice, gdzie doszło do uderzenia samochodu osobowego marki VW Passat w betonowe ogrodzenie. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez inny pojazd. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. Na miejscu pracowały zastępy z OSP Zakliczyn i PSP Tarnów – Siedliska oraz Policja  Pogotowie Ratunkowe.

26.03.2015 – Wypadek. Wróblowice.

Nadmierna prędkość była prawdopodobną przyczyną wypadku w miejscowości Wróblowice w nocy około godziny 00:25. Kierujący samochodem osobowym marki VW Golf 3, jadąc od Janowic, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, odbił się od jednego drzewa, a następnie uderzył w drugie po przeciwnej stronie jezdni stawiając samochód na dachy. Pojazd natychmiast stanął w płomieniach.O dużym szczęściu może mówić kierowca samochodu, który został uratowany z wraku samochodu w ostatniej chwili przez świadków zdarzenia. Z poparzeniami i obrażeniami został przewieziony do szpitala. Pożar ugaszono przy pomocy piany ciężkiej. Na miejscu pracowały dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Janowice, zastęp JRG i PSP Tarnów, Policja i Pogotowie.

28.03.2015 – Pożar sadzy. Paleśnica.

Do kolejnego pożaru, tym razem sadzy kominowej w domu jednorodzinnym, doszło na terenie miejscowości Olszowa. Dzięki szybkiej reakcji właścicieli i wezwaniu Straży Pożarnej, udało się opanować sytuację i ograniczyć straty. Działania polegały na podaniu proszku gaśniczego od góry i dołu komina, co doprowadziło do zdławienia źródła ognia. Przeprowadzono pomiar tlenku węgla oraz poinstruowano właściciela o dozorze i wyłączeniu komina z użytkowania oraz nakazano inspekcję kominiarską. Po godzinie zastęp wrócił do koszar. Na miejscu – jeden zastęp OSP Zakliczyn.

31.03.2015 – Wypadek. Wesołów.

We wtorek kilkanaście minut po godzinie 13 na łuku drogi w miejscowości Wesołów doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Z informacji podanych do Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wynikało, iż w jednym samochodzie podróżowała dwójka dzieci. Do akcji zadysponowane zostały jednostki z OSP Zakliczyn i PSP Tarnów – Siedliska. Po przyjeździe na miejsce szczęśliwie okazało się, że żaden z pasażerów nie odniósł żadnych obrażeń. Strażacy zabezpieczyli teren zdarzenia i pojazdy. Ruch w tym miejscu był czasowo zamknięty. Na miejscu: zastęp OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska, Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Ponadto w pierwszym kwartale br. OSP Zakliczyn 28 razy dowoziła wodę dla osób potrzebujących oraz likwidowała skutki wichury.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator