I Kwartał 2013

ByOSP Zakliczyn

I Kwartał 2013

15.01.2013 Gwoździec – Pożar budynku mieszkalnego

 We wtorek kilka minut po godzinie 22 do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP  w Tarnowie wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Gwoździec.  Dyżurny operacyjny do zdarzenia zadysponował miejscową Jednostkę, OSP Faliszewice, OSP Zakliczyn oraz zastęp PSP Tarnów – Siedliska. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar udało się szybko ugasić minimalizując w ten sposób straty. Częściowemu spaleniu uległo jedno pomieszczenie. Prawdopodobną przyczyną pożaru była wadliwa instalacja elektryczna. Obecnemu w budynku właścicielowi nic się nie stało. Po oddymieniu i zabezpieczeniu pozostałych pomieszczeń budynek został przekazany właścicielowi. W działaniach brały udział: OSP Gwoździec – dwa zastępy, OSP Zakliczyn – dwa zastępy, OSP Faliszewice zostały zawrócone gdy podano informację o opanowaniu sytuacji na miejscu zdarzenia, ponadto PSP Tarnów – Siedliska oraz patrol policji.

25.01.2013 Stróże – Powalone drzewo

Strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani do usunięcia powalonego drzewa. Z informacji podanej do Stanowiska Kierowania w Tarnowie wynikało, że zdarzenie ma miejsce w Zdoni, natomiast w rzeczywistości droga zablokowana była w miejscowości Stróże w pobliżu DPS-u. Po dojeździe i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do usunięcia konarów drzewa wystających na jezdnię. Po uprzątnięciu gałęzi ruch został odblokowany. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

30.01.2013 Lusławice – Alarm fałszywy

W środowy poranek około godziny 8:30 do Stanowiska Kierowania w Tarnowie z systemu monitorującego wpłynęła groźna informacja o prawdopodobnym pożarze Budynku Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach. Natychmiast na miejsce zostały skierowane samochody gaśnicze z OSP Zakliczyn, PSP Tarnów – Siedliska oraz drabina pożarnicza z Tarnowa. Na szczęście po rozpoznaniu okazało się, że w wyniku nie zabezpieczonych prac wykończeniowych, z których powstał dym załączył się alarm przeciw pożarowy, który przesłał do Stanowiska Kierowania w Tarnowie informację o pożarze. Po pouczeniu pracowników zastępy wróciły do swoich siedzib.

07.02.2013 Wypadek – Roztoka

Obfite opady śniegu i idące za tym złe warunki pogodowe były powodem kolizji jaka miała miejsce w „Tłustoczwartkowe” przedpołudnie zaraz za mostem na Dunajcu. Kierujący samochodem osobowym (WV Golf) jadąc w stronę Zakliczyna wpadł w poślizg i uderzył przodem samochodu w nadjeżdżający z przeciwka samochód (WV Polo). W wypadku lekkich obrażeń doznało dziecko przewożone na tylnym siedzeniu uderzonego pojazdu. W zdarzeniu brał udział zastęp OSP  Zakliczyn oraz OSP Gwoździec.

22.03.2013 Bieśnik – Powalone drzewo

Do kolejnych powalonych drzew strażacy z Zakliczyna zostali zadysponowani w piątek kilkanaście minut po godzinie 8 rano. W wyniku intensywnych opadów śniegu w ciągu drogi powiatowej Bieśnik – Paleśnica zostało powalone kilka konarów, natomiast część drzew niebezpiecznie pochyliło się nad jezdnię. Działania polegały na usunięciu niebezpieczeństwa oraz udrożnień drogi. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

I kwartał 2013 roku w porównaniu do roku poprzedniego był o wiele spokojniejszy pod względem pożarów. Mniej było również wypadków drogowych. Pierwsza część kwartału to przede wszystkim kontynuacja dowożenia wody dla osób potrzebujących. Takich wyjazdów zanotowano blisko 15. Dzięki opadom atmosferycznym oraz topnieniu śniegu poziom wód na terenie naszej Gminy wzrósł co poskutkowało zmniejszeniem ilości takich wyjazdów w lutym i marcu.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply