I Kwartał 2012

ByOSP Zakliczyn

I Kwartał 2012

04.01.2012 Gwoździec – Pożar szopy

 Kilka minut po 19:00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze szopy, w której składowane było drzewo na opał w miejscowości Gwoździec. Z informacji wynikało, że istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia ognia na pobliski budynek mieszkalny. Dodatkowym utrudnieniem był silnie wiejący wiatr. Na miejsce zostały zadysponowane jednostki z Gwoźdźca, Zakliczyna i Filipowic. Pożar udało się szybko opanować. Niestety szopę należało rozebrać w całości. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na miejscu pracowały: dwa zastępy OSP Gwoździec, dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Filipowice, PSP Tarnów Siedliska oraz patrol Policji.

05.01.2012 Zdonia – Wypadek drogowy

 W miejscowości Zdonia około godz. 10:00 kierujący samochodem Ranault Megane ze względu na nadmierną prędkość, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożny przepust. Siła uderzenia wybiła go w powietrze uszkadzając ogrodzenie pobliskiej posesji, następnie odbił się od drzewa i ponownie uderzył w bramę. Poszkodowany młody mężczyzna został przetransportowany do szpitala z podejrzeniem urazu klatki piersiowej oraz licznymi potłuczeniami. Na miejsce zadysponowano zastęp z OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów Siedliska. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdu poszkodowanego oraz udzieleniu pomocy medycznej. W akcji brał udział także zespół Pogotowia ratunkowego i patrol Policji.

25.01.2012 Zakliczyn – Wypadek drogowy

 W środę, w godzinach przedpołudniowych mieszkaniec Gromnika jadący od Roztoki w kierunku Zakliczyna VW Transporterem, uderzył w wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej kierującego Oplem Omega mieszkańca Faściszowej. W wyniku wymuszenia pierwszeństwa Omega została uderzona w tył pojazdu i dachowała do przydrożnego rowu, spadając z mostku przepustowego. VW Transporter o zabudowie typu furgon, w niewłaściwy sposób przewoził ok 1 tony piasku. W wyniku zderzenia szoferka pojazdu została całkowicie zasypana przewożonym materiałem. Żadna z trzech osób poruszających się pojazdami nie ucierpiała w zdarzeniu. W akcji udział brały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska oraz patrol Policji.

01.02.2012 Melsztyn – Wypadek drogowy

 W godzinach wczesno rannych OSP Zakliczyn została skierowana do zdarzenia drogowego w miejscowości Melsztyn. Po przybyciu na miejsce została udzielona pomoc jednej z trzech podróżujących pojazdem osób. Mężczyzna z lekkimi obrażeniami twarzy został przetransportowany karetką do szpitala celem wykluczenia poważniejszych obrażeń. Kierowca prawdopodobnie zasnął za kierownicą samochodu, zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając w mostek przepustowy. Podróżujący byli pracownikami jednej z firm świadczącej usługi przy nowo budowanej autostradzie A4, którzy to wracali z pracy po nocnej zmianie. Obrażenia u osoby poszkodowanej powstały w wyniku braku zapięcia pasów bezpieczeństwa. W zdarzeniu brały udział OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, zastęp PSP Tarnów-Siedliska oraz karetka Pogotowia i patrol Policji.

06.02.2012 Bieśnik – Wypadek drogowy

 Do kolejnego zdarzenia doszło za łukiem drogi w miejscowości Bieśnik. Jadący w kierunku Zakliczyna kierujący Seatem Toledo nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, wpadł w poślizg i uderzył w tył zaparkowanego za zakrętem samochodu typu SUV marki Lexus, który to z kolei uderzył w stojący przed nim samochód marki Opel Corsa po czym zsunął się do przydrożnego rowu. Działania polegały na zabezpieczeniu pasa drogowego, kierowaniu ruchem, wyciągnięciu samochodu z rowu oraz usunięciu pojazdów z pasa drogowego. W zdarzeniu żaden z kierujących nie został poszkodowany. Udział w akcji brały: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska oraz patrol Policji.

08.02.2012 Stróże – Pożar budynku mieszkalnego

 W środowy wczesny poranek około godz. 06:40 jednostki OSP z terenu Gminy Zakliczyn zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Stróże. Pierwsza na miejscu pojawiła się jednostka z pobliskich Filipowic, która rozpoczęła akcje gaśniczą. Dużym utrudnieniem był silny mróz oraz oblodzony podjazd, jednak dzięki napędom terenowym udało się dotrzeć na miejsce. Do pożaru zostały skierowane także jednostki ze Stróż, Woli Stróskiej, Zakliczyna i Gwoźdźca oraz PSP Tarnów Siedliska. Przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w kominie oraz jego rozszczelnienie. Dzięki szybkiej interwencji strażaków ogień udało się opanować. Niestety część ścian w budynku musiano rozebrać, celem dotarcia do źródła ognia. Właściciel budynku nie odniósł żadnych obrażeń. W akcji brały udział: dwa zastępy OSP Filipowice, OSP Stróże, OSP Wola Stróska, OSP Gwoździec, 2 zastępy OSP Zakliczyn, PSP Tarnów Siedliska oraz patrol Policji.

12.02.2012 Zakliczyn – Pożar sadzy w kominie

 Do kolejnego pożaru sadzy w kominie doszło w niedzielne popołudnie w Zakliczynie, przy ul. T. Kościuszki. Na miejsce zostały skierowane dwa zastępy OSP Zakliczyn. Pożar został ugaszony przy pomocy gaśnic proszkowych. Nikt nie został ranny.

12.02.2012 Słona – Samochód w rowie

 Również w niedzielę około 21:40 OSP Zakliczyn została wezwana do wypadku z udziałem samochodu osobowego w miejscowości Słona. Kierujący samochodem marki Daewoo Espero na jednym z zakrętów ze względu na oblodzoną nawierzchnię stracił panowanie nad pojazdem i wylądował w przydrożnym rowie. Kierowca i pasażerowie nie odnieśli żadnych obrażeń. Na miejscu pracował jeden zastęp OSP Zakliczyn.

25.02.2012 Zdonia – Pożar sadzy w kominie

 W sobotę kilka minut po godzinie 16:00 ratownicy z Zakliczyna zostali zadysponowani do pożaru sadzy w kominie, w miejscowości Zdonia. Ze zgłoszenia wynikało, że najprawdopodobniej komin uległ rozszczelnieniu i ogień przedostaje się do mieszkania. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar udało się opanować, a tym samym zminimalizować straty. W akcji uczestniczyły dwa zastępy OSP Zakliczyn oraz PSP Tarnów Siedliska.

01.03.2012 Dzierżaniny – Pożar domku letniskowego

 Do kolejnego pożaru tym razem domku letniskowego doszło w Dzierżaninach. Prawdopodobną przyczyną był wadliwy kominek. Jako pierwsi na miejscu akcji pojawili się strażacy z Zakliczyna. Decyzją dowódcy, do wnętrza budynku weszła rota z szybkim natarciem w aparatach ochrony dróg oddechowych. Do pomocy skierowane zostały także jednostki z Filipowic oraz Woli Stróskiej. Pożar został szybko opanowany. Niestety przewód kominowy został uszkodzony. Należało rozebrać komin oraz część powały wokół kominka. Dzięki przytomnemu zachowaniu opiekuna tegoż domku, który pozamykał wszystkie otwory drzwiowe i okienne tym samym odcinając dopływ tlenu, straty były niewielkie. W akcji brały udział: dwa zastępy OSP Zakliczyn, OSP Filipowice, OSP Wola Stróska oraz PSP Tarnów – Siedliska, a także patrol Policji.

03.03.2012 Lusławice – Wypadek drogowy

 W miejscowości Lusławice około godz. 12:45 na drodze Zakliczyn – Gromnik kierujący ciągnikiem rolniczym własnej produkcji, nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu w stronę Gromnika samochodowi osobowemu. W wyniku zderzenia poszkodowany został kierowca ciągnika oraz kierowca samochodu osobowego marki Mazda. Do zdarzenia zadysponowano OSP Zakliczyn. Na miejscu pojawił się także zespół pogotowia ratunkowego. Kierowca ciągnika w poważnym stanie został przetransportowany do szpitala. Ruch, w tym miejscu odbywał się wahadłowo. W akcji uczestniczyły: OSP Zakliczyn, PSP Tarnów-Siedliska, dwa patrole Policji oraz Pogotowie Ratunkowe.

27.03.2012 Gwoździec – Pożar budynku mieszkalnego 

We wtorkowy bardzo wczesny poranek ok. godz. 04:30 wybuchł poważny pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Gwoździec. Pierwsza na miejscu pojawiła się jednostka z OSP Zakliczyn. W tym momencie pożar obejmował większą część poddasza. Po odcięciu napięcia wprowadzono do budynku pierwszą rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych z szybkim natarciem. Jednocześnie podjęto decyzję o wykonaniu dostępu z zewnątrz poprzez zdemontowanie części blachy z konstrukcji dachowej. Na miejsce dojechały PSP Tarnów-Siedliska oraz OSP Gwoździec. Pożar był bardzo trudny do ugaszenia z powodu wykonania budynku z materiałów łatwopalnych. Podjęto decyzję o wezwaniu dodatkowych sił i środków. Po kilku godzinach walki z ogniem udało się go ugasić. Spaleniu uległo poddasze oraz część dachu. Nikt nie został ranny. W akcji gaśniczej brały udział: OSP Zakliczyn, OSP Gwoździec, OSP Filipowice, OSP Charzewice, PSP Tarnów-Siedliska, PSP Tarnów JRG 1 oraz patrol Policji.

28.03.2012 Zdonia – Pożar sadzy w kominie

W środowy wieczór około godz. 20:00 strażacy z Zakliczyna zostali wezwani do kolejnego już w tym roku pożaru sadzy w kominie. Tak jak w innych przypadkach ogień ugaszono przy pomocy gaśnic proszkowych. W akcji brał udział jeden zastęp OSP Zakliczyn.

Jednocześnie przypominam, iż tego typu pożarów nie należy gasić wodą ponieważ grozi to rozerwaniem komina!

30.03.2012 Charzewice – Wypadek drogowy

W piątek kilkanaście minut po godzinie 18:00 doszło do wypadku w miejscowości Charzewice, gdzie kierująca samochodem marki Opel Zafira nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i uderzyła w tył samochodu marki Peugeot, który z drogi głównej skręcał w lewo. W wyniku zderzenia kobieta kierująca pojazdem została przetransportowana do szpitala z podejrzeniem urazu klatki piersiowej. Na miejsce została zadysponowana jednostka z OSP Zakliczyn. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym oraz kierowaniu ruchem. Do akcji skierowano także zastęp z PSP Tarnów – Siedliska, Pogotowie Ratunkowe oraz Policję

W I kwartale 2012 roku strażacy z Zakliczyna ze względu na przedłużającą się suszę na terenie naszej Gminy kontynuowali akcję dowożenia wody do potrzebujących. Do końca marca takich wyjazdów było ponad 40. Ponadto jak zwykle w tym okresie było kilka pożarów traw. Najpoważniejsze to: pożar traw i lasu w miejscowości Ruda Kameralna, gdzie spłonęło kilka hektarów. Strażacy z Gminy Zakliczyn wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn zorganizowali akcję rozdawania ulotek z informacją o negatywnych skutkach wypalania nieużytków rolnych. Ulotki rozdawano na terenie całej Gminy w Niedzielę po każdej Mszy Św. Ponadto odnotowano jeden wyjazd do powalonego drzewa oraz dwie kolizje drogowe.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply