I Kwartał 2011 r.

ByOSP Zakliczyn

I Kwartał 2011 r.

23.01.2011 Wypadek drogowy

W miejscowości Charzewice kierujący samochodem osobowym chcąc ominąć stojący przed nim inny pojazd zjechał na lewy pas ruchu. Skutkiem tego nieostrożnego manewru było zderzenie czołowe z jadącym z przeciwka samochodem. . W wyniku zderzenia dwie osoby zostały zabrane do szpitala. Zadaniem strażaków było udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz pojazdów. W akacji brały udział: SLRT, GBA Zakliczyn, GBA Gwoździec, GBA Charzewice, patrol policji oraz zespół ratownictwa medycznego.

04.02.2011 Pożar stodoły

W piątek o 15:25 na terenie gminy Zakliczyn zawyły syreny. Przyczyną alarmu był pożar stodoły w miejscowości Gwoździec. Ogień został szybko opanowany przez przybyłe na miejsce pierwsze jednostki OSP z terenu Gminy Zakliczyn. Przyczyną pożaru prawdopodobnie była wadliwa instalacja elektryczna. W akcji brały udział: GCBA, GBA Zakliczyn, SLRT, GBA Gwoździec, GBAM Filipowice, GBA Charzewice, GBA Faliszewice oraz GBA Tarnów-Siedliska.

15.03.2011 Pożar domu letniskowego

We wtorek około godziny 17:10 wybuchł pożar w jednym z domków letniskowych na Jamnej. Pierwsze na miejsce dotarły dwa wozy OSP Zakliczyn i z sąsiedniej gminy OSP Ciężkowice. W tym momencie pożar już obejmował część dachu. Ogień szybko się rozprzestrzeniał ze względu na fakt, iż dom był wykonany w całości z materiałów łatwopalnych. Istniało ryzyko zajęcia się pobliskiego domku (również z drewna) i lasu. Do akcji zostały skierowane dodatkowe siły i środki z terenu Gminy Zakliczyn, Państwowa Straż Pożarna oraz inne jednostki z KSRG. Dużym utrudnieniem był brak wody oraz dojazd na posesję. Na miejsce przybył Dowódca JRG I i Komendant Miejski PSP w Tarnowie. Po kilku godzinach ciężkiej akcji gaszenia pożar udało się opanować. Dogaszanie trwało do godziny 5:00 nad ranem. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się uratować pobliski domek i nie dopuścić do pożaru lasu. Prawdopodobną przyczyną pożaru był wadliwy kominek. W akcji udział brały 22 jednostki Straży Pożarnych OSP i PSP m.in. Zakliczyn, Filipowice, Gwoździec, Wola Stróska, Stróże, Charzewice, Faliszewice, Ciężkowice, Zborowice, Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik, Tuchów, PSP Tarnów i filia Siedliska a także Zespół Pogotowia Ratunkowego i patrol policji.

18.03.2011 Pożar stodoły i domu jednorodzinnego

W miejscowości Zawada Lańckorońska z nieustalonych przyczyn doszło do pożaru stodoły. Na miejsce skierowane zostały jednostki z Gwoźdźca, Zakliczyna, Filipowic oraz PSP Tarnów-Siedliska. Pożar szybko został opanowany, niestety jednak część stodoły uległa spaleniu.

W kilka dni później (22.03.2011 około 20:00) w tym samym miejscu wybuchł pożar domu jednorodzinnego. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że właściciel prawdopodobnie jest w środku. Dowódca akcji wprowadził I rotę z Zakliczyna w aparatach ochrony dróg oddechowy do wnętrza budynku. W tym samym czasie trwała akcja gaszenia pożaru z zewnątrz. Przeszukanie budynku odniosło efekt. Udało się uratować właściciela, który nie odniósł poważniejszych obrażeń. W akcji brały udział: GCBA, GBA Zakliczyn, SLRT, GBA Gwoździec, GLM, GBAM Filipowice, GBA Tarnów-Siedliska, patrol policji oraz Zespół PR.

Ponadto Jednostki z terenu gminy Zakliczyn kilka razy wyjeżdżały do płonących traw, 3 kolizji drogowych oraz plam oleju na jezdni.

Łukasz Łach

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply