Ćwiczenia Gminne 2018.

ByOSP Zakliczyn

Ćwiczenia Gminne 2018.

27 października br. na kompleksie sportowo – rekreacyjnym „Kamiec” w Zakliczynie odbyły się Ćwiczenia Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z Gminy Zakliczyn. Nasza jednostka była odpowiedzialna za przygotowanie stanowisk oraz charakteryzacji do ćwiczeń. Kontrolę nad stanowiskami sprawowali druhowie, którzy na co dzień pracują w służbach ratowniczych bądź pokrewnych, kończący studia ratownictwa medycznego oraz druhowie po ukończonym kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
ównym celem ćwiczeń była nauka oraz przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zapoznanie się z zestawami PSP R1, które zostały pozyskane ze środków z Funduszu Sprawiedliwości i przekazane jednostkom OSP z terenu gminy Zakliczyn na początku tego roku. Tegoroczne ćwiczenia różniły się od ćwiczeń, które odbywały się w poprzednich latach, ich głównym celem było nabycie bądź udoskonalenie posiadanych już przez jednostkę umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważne gdyż niejednokrotnie straż jest pierwsza na miejscu zdarzenia.
Na Kamieńcu rozlokowane było 7 stanowisk – na każdym z nich znajdowało się inne zadanie do wykonania. Stanowisko nr 1 – Resuscytacja krążeniowo – oddechowa z AED – na tym stanowisku należało przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową przy użyciu AED. Podczas tego zadania należało wykorzystać również dostępny sprzęt, które jednostki miały dostępne w zestawie R1. Stanowisko nr 2 – Badanie urazowe – na tym stanowisku należało wykonać kompletne badanie urazowe poszkodowanego. Stanowisko nr 3 Wstrząs – Na tym stanowisku odbyło się omówienie przyczyn, objawów i postępowanie podczas wstrząsu z zastosowaniem dostępnego sprzętu. Stanowisko nr 4 – Techniki ewakuacji poszkodowanego przy pomocy dostępnego sprzętu – na tym stanowisku należało prawidłowo założyć kołnierz, ułożyć na deskę z różnych sytuacji, pozycji.
Stanowisko nr 5 – Ciało obce w powłokach brzusznych – na stanowisku należało zabezpieczyć poszkodowanego, który w wyniku wypadku ma wbite ciało obce w powłokach brzusznych.
Stanowisko nr 6 – Zaopatrzenie krwotoków, złamań i in. urazów powstałych podczas wypadku –
Na stanowisku należało zaopatrzyć ranę na głowie, krwotok z kończyny górnej oraz otwarte złamanie kończyny dolnej.
Stanowisko nr 7 – Symulacja wypadku drogowego – na stanowisku znajdował się samochód osobowy, z którego należało prawidłowo ewakuować poszkodowanych przy pomocy dostępnego sprzętu.
Podczas ćwiczeń obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Inspektor ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej UM w Zakliczynie Jolanta Budyn, Przedstawiciel PSP Tarnów oraz Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie Marian Nowak.
Serdecznie dziękujemy naszym pozorantom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy dzielnie wykonali swoje zdania.

About the author

OSP Zakliczyn administrator