5th SAMARITAN contest in Adria

ByOSP Zakliczyn

5th SAMARITAN contest in Adria

W dniach 07-10 sierpnia 2014 roku po raz piąty Samaritan International przy udziale włoskiej organizacji ANPAS zorganizował zawody Samaritan International Contest we Włoszech, w mieście Adria, rejonie Wenecji.

Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych (SFOP) jako członek Samaritan International (SAMI) już po raz 3 brała udział w zawodach.

Polskę reprezentowała (jako członek SFOP) Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie, Gmina Zakliczyn, pow. tarnowski, woj. małopolskie, która zwyciężając w klasyfikacji generalnej zawodów zajęła I miejsce.

Reprezentacja SFOP składająca się z czynnych członków OSP Zakliczyn w składzie:  Agnieszka Martyka, Soból Tomasz, Soból Jakub, Trytek Sebastian, Surga Paweł pod opieką pani Ewy Klocek rywalizowała w konkurencjach sprawnościowych oraz dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Ponad 80 wolontariuszy  z Austri, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Litwy, Słowacji, Łotwy i Węgier już pierwszego dnia na torze wyścigowym Adria International Raceway  zmagało się w konkurencjach sprawnościowych drużynowo i indywidualnie. Od momentu rozpoczęcia konkurencji drużynowej wyniki naszego zespołu potwierdzały dobre przygotowanie i zgranie naszej drużyny. Kolejny dzień to test z wiedzy i podróż do Wenecji, w którym to mieście rozgrywały się konkurencje z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Punkty Alfa, Bravo, Charlie, Delta rozmieszczone w czterech stronach miasta były miejscem gdzie zaaranżowano scenki odzwierciedlające tragiczne sytuacje, w których wolontariusz może się znaleźć i musi podjąć odpowiednie działania. Amputacja członków ręki, skażenie i obrażenia kwasem, jednoczesne wdrożenie procedur resuscytacyjnych 3 osobom poszkodowanym, czy zadławienie i wsparcie psychiczne osób głuchoniemych to tylko niektóre z realizowanych zadań. Ze względu na duże odległości i określony czas na zaliczenie wszystkich zadań zwiedzanie miasta mogło się ograniczyć jedynie do obserwacji z marszu tak pięknej architektury tego wspaniałego miejsca. Mimo tego, wrażenia są niezapomniane.

Podczas trwania Contestu dnia 8 sierpnia prezes OSP Zakliczyn dh. Maciej Gofron jako członek zarządu SFOP wziął udział w roboczym prezydium Samaritan International prowadzonym przez sekretarza organizacji Christiana Reutera. Spotkanie miało na celu podsumowanie 2013 roku w działaniach SAMI na terenie Europy, oraz przygotowanie harmonogramu zadań do realizacji na następny okres. Prezydium jako kluczowy kierunek do realizacji przedstawiło potrzebę ustanowienia standardu szkolenia pierwszej pomocy dla wszystkich członków Samaritan International. W imieniu ANPAS głos zabrała pani Lucia Colonna która zaproponowała współpracę dotyczącą wymiany wolontariuszy przy udziale programu Erazmus+. Prezydium było również czasem na podsumowanie i gratulacje dla Samaritan International, która jako organizacja parasolowa obchodzi w tym roku 20 lecie jej założenia. W wideo konferencji udział wziął prezydent Samaritan International a zarazem europoseł pan Knut Fleckenstein     

Takie zawody to nie tylko konkursy i rywalizacja. Możliwość spotkania się wolontariuszy z całej Europy, zawieranie nowych kontaktów i wymiana doświadczeń to główny cel przyświecający tej europejskiej inicjatywie. Jest to również zachęta do czynnego angażowania się młodych ludzi w działania organizacji pozarządowych. Budowanie społeczeństwa odpowiedzialnego za swoje otoczenie, które w sytuacjach kryzysowych chce pomagać i wie jak pomagać innym jest naszym zadaniem.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Fabrizio Pregliascoprezesowi ANPAS za świetna organizację zawodów, władzom miasta ADRIA za gościnność, burmistrzowi miasta Zakliczyn za finansowe wsparcie naszego wyjazdu, oraz pani Prezes SFOP Agacie Murczek za wysłanie naszego zespołu.

Maciej Gofron

About the author

OSP Zakliczyn administrator

Leave a Reply